USA's gigantiske NSA-computer ramt af mystiske nedbrud

Efter et års forsinkelse og massevis af mystiske nedbrud åbner amerikanerne gigantisk datacenter bygget specielt til at overvåge dig.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Byggeriet af et gigantisk datacenter, som det amerikanske overvågnings-agentur, NSA, står bag, har været ramt af så mange nedbrud, at byggeriet indtil videre er forsinket i et år.

Ifølge Wall Street Journal skyldes forsinkelsen, at datacenteret har været ramt af "kronisk elektrisk overspænding,' der har ødelagt udstyr og altså udskudt færdiggørelsen af datacenteret, der ligger i den amerikanske delstat, Utah.

Ifølge avisen har datacenteret i de seneste 13 måneder været ramt af 10 såkaldte nedsmeltninger, som tilsammen har ødelagt udstyr for en formue.

Det gigantiske datacenter er på mere end 300.000 kvadratmeter og kræver enorme mængder strøm til drift af både servere og computere samt til kølerne.

Datacenteret forbruger således løbende 65 megawatt strøm - det samme som en hel by. Det svarer til en månedlig strømregning på omkring 5,5 millioner kroner.

De elektriske problemer - der ifølge avisen er kendt som såkaldte 'arc fault'-fejl - skaber blandt andet større eksplosioner, smelter metal og får de elektriske kredsløb til at brænde sammen.

Hertil kommer, at de generatorer, der skal producere strøm til backup-systemerne, har været ramt af adskillige fejl, ligesom datacenterets kølesystem ikke engang er blevet testet endnu.

Ifølge Wall Street Journal skyldes problemerne, at NSA har skruet byggetempoet så højt op, at det har fået byggefolkene til at springe over, hvor gærdet er lavest.

Ifølge avisen planlægger NSA at tænde for de første computere i datacenteret i ugens løb.

Det store datacenter bliver efter planen NSA's primære datacenter og skal således anvendes til at lagre, dekryptere og analysere enorme mængder data, som NSA indsamlet via sine omstridte overvågnings-programmer.

Du kan læse mere om disse overvågningsprogrammer her: Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Læs også:

Hemmelige dokumenter: Dine personlige data og mails ender hos myndigheder

NSA fyrer næsten alle system-folk for at undgå ny Snowden

Q&A: Få svaret på fem spørgsmål om overvågningen af dig og din virksomhed

Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

USA oplyser i nyt dokument: Sådan overvåger vi dig

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Forlanger fuldt indblik: Hvor meget har USA spioneret mod os?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S