USA's gigantiske NSA-computer ramt af mystiske nedbrud

Efter et års forsinkelse og massevis af mystiske nedbrud åbner amerikanerne gigantisk datacenter bygget specielt til at overvåge dig.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Byggeriet af et gigantisk datacenter, som det amerikanske overvågnings-agentur, NSA, står bag, har været ramt af så mange nedbrud, at byggeriet indtil videre er forsinket i et år.

Ifølge Wall Street Journal skyldes forsinkelsen, at datacenteret har været ramt af "kronisk elektrisk overspænding,' der har ødelagt udstyr og altså udskudt færdiggørelsen af datacenteret, der ligger i den amerikanske delstat, Utah.

Ifølge avisen har datacenteret i de seneste 13 måneder været ramt af 10 såkaldte nedsmeltninger, som tilsammen har ødelagt udstyr for en formue.

Det gigantiske datacenter er på mere end 300.000 kvadratmeter og kræver enorme mængder strøm til drift af både servere og computere samt til kølerne.

Datacenteret forbruger således løbende 65 megawatt strøm - det samme som en hel by. Det svarer til en månedlig strømregning på omkring 5,5 millioner kroner.

De elektriske problemer - der ifølge avisen er kendt som såkaldte 'arc fault'-fejl - skaber blandt andet større eksplosioner, smelter metal og får de elektriske kredsløb til at brænde sammen.

Hertil kommer, at de generatorer, der skal producere strøm til backup-systemerne, har været ramt af adskillige fejl, ligesom datacenterets kølesystem ikke engang er blevet testet endnu.

Ifølge Wall Street Journal skyldes problemerne, at NSA har skruet byggetempoet så højt op, at det har fået byggefolkene til at springe over, hvor gærdet er lavest.

Ifølge avisen planlægger NSA at tænde for de første computere i datacenteret i ugens løb.

Det store datacenter bliver efter planen NSA's primære datacenter og skal således anvendes til at lagre, dekryptere og analysere enorme mængder data, som NSA indsamlet via sine omstridte overvågnings-programmer.

Du kan læse mere om disse overvågningsprogrammer her: Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Læs også:

Hemmelige dokumenter: Dine personlige data og mails ender hos myndigheder

NSA fyrer næsten alle system-folk for at undgå ny Snowden

Q&A: Få svaret på fem spørgsmål om overvågningen af dig og din virksomhed

Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

USA oplyser i nyt dokument: Sådan overvåger vi dig

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Forlanger fuldt indblik: Hvor meget har USA spioneret mod os?

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S