USA's gigantiske NSA-computer ramt af mystiske nedbrud

Efter et års forsinkelse og massevis af mystiske nedbrud åbner amerikanerne gigantisk datacenter bygget specielt til at overvåge dig.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Byggeriet af et gigantisk datacenter, som det amerikanske overvågnings-agentur, NSA, står bag, har været ramt af så mange nedbrud, at byggeriet indtil videre er forsinket i et år.

Ifølge Wall Street Journal skyldes forsinkelsen, at datacenteret har været ramt af "kronisk elektrisk overspænding,' der har ødelagt udstyr og altså udskudt færdiggørelsen af datacenteret, der ligger i den amerikanske delstat, Utah.

Ifølge avisen har datacenteret i de seneste 13 måneder været ramt af 10 såkaldte nedsmeltninger, som tilsammen har ødelagt udstyr for en formue.

Det gigantiske datacenter er på mere end 300.000 kvadratmeter og kræver enorme mængder strøm til drift af både servere og computere samt til kølerne.

Datacenteret forbruger således løbende 65 megawatt strøm - det samme som en hel by. Det svarer til en månedlig strømregning på omkring 5,5 millioner kroner.

De elektriske problemer - der ifølge avisen er kendt som såkaldte 'arc fault'-fejl - skaber blandt andet større eksplosioner, smelter metal og får de elektriske kredsløb til at brænde sammen.

Hertil kommer, at de generatorer, der skal producere strøm til backup-systemerne, har været ramt af adskillige fejl, ligesom datacenterets kølesystem ikke engang er blevet testet endnu.

Ifølge Wall Street Journal skyldes problemerne, at NSA har skruet byggetempoet så højt op, at det har fået byggefolkene til at springe over, hvor gærdet er lavest.

Ifølge avisen planlægger NSA at tænde for de første computere i datacenteret i ugens løb.

Det store datacenter bliver efter planen NSA's primære datacenter og skal således anvendes til at lagre, dekryptere og analysere enorme mængder data, som NSA indsamlet via sine omstridte overvågnings-programmer.

Du kan læse mere om disse overvågningsprogrammer her: Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Læs også:

Hemmelige dokumenter: Dine personlige data og mails ender hos myndigheder

NSA fyrer næsten alle system-folk for at undgå ny Snowden

Q&A: Få svaret på fem spørgsmål om overvågningen af dig og din virksomhed

Minister: Jeg kender intet til USA's overvågning

USA oplyser i nyt dokument: Sådan overvåger vi dig

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Forlanger fuldt indblik: Hvor meget har USA spioneret mod os?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS