Her er Danmarks tre bedste programmører

Tre studerende fra Datalogisk Institut i København har vundet Danmarksmesterskabet i programmering for studerende. Læs her, hvordan de baskede konkurrenterne, og hvad de kan bruge titlen til.

Artikel top billede

De tre vindere af DM i programmering er fra venstre: Mathias Bæk Tejs Knudsen, Thomas Dybdahl Ahle og Søren Dahlgaard med det kontante bevis på sejren. Foto: Netcompany.

Thomas Dybdahl Ahle, Mathias Bæk Tejs Knudsen og Søren Dahlgaard er Danmarks bedste universitetsprogrammører.

Titlen kom i hus, efter at de tre studerende fra Datalogisk Institut ved Københavns Universitet (DIKU) vandt mod 34 andre hold fra danske universiteter ved DM i programmering, der løb af stablen på DTU og Aarhus Universitet i weekenden.

I konkurrencen består hvert hold af tre personer med én computer til rådighed, og holdet skal løse 11 programmeringsopgaver på fem timer.  

"Selvfølgelig var det fedt at vinde endnu en gang, selvom vi var langt foran de andre til sidst", siger den 23 årige kandidatstuderende i datalogi Søren Dahlgaard fra vinderholdet Lambdabamserne til Computerworld.

Det er tredje gang på fire år, at kodebamserne fra København kan kalde sig danmarksmestre, efter at navnet 'Lambdabamserne' opstod i kølvandet på en DIKU-revy, der parodierede Score-Kajs lamsebamse-scoringer. 

Sådan er taktikken 
Ved DM i programmering løste Lambdabamserne 9 ud af de 11 opgaver, og Søren Dahlgaard fortæller, at holdet har opbygget en velafprøvet taktik, når de sætter sig til at løse opgaverne.

"Vi fordeler opgaverne med en tredjedel til hver, og så kaster vi os over at løse de fire-fem nemmeste først, fordi konkurrencen er på tid," forklarer han.

"Hvis der skulle være nogen bugs, printer vi filerne ud og gennemgår koden, mens en anden fra holdet sætter til computeren og begynder at kode den næste opgave," siger han.

Han forklarer, at der generelt er en koncentreret stemning i lokalet under konkurrencen, som dog kan blive brudt af jubelskrig og high-fives, når et af holdene har løst en opgave.

Nu gælder det Europa 
Danmarksmesterskaberne i programmering er samtidig en del af en større europæisk konkurrence, hvor de danske mesterskaber blev afviklet sideløbende med de nordiske mesterskaber for studerende. Her blev Lambdabamserne nummer to efter svenske Omogen Heap.

Stor forskel på Vest- og Østeuropa

Med sejren i Danmark har Lambdabamserne nu kvalificeret sig til den europæiske konkurrence North Western European Regional Contest (NWERC), hvor hvert universitet kan sende sine to bedste hold programmører.

Her skal de konkurrere mod studerende fra Vesteuropa, mens der bliver holdt en lignende konkurrence i Østeuropa, hvor nogle af verdens allerbedste unge programmører fra især Rusland findes. 

Derefter skal de bedste ud på verdensscenen og kæmpe om verdensmesterskabet - også kaldet ACM International Collegiate Programming Contest.

"Vi vil rigtig gerne til tops ved NWERC, så vi kan komme med til VM," fortæller Søren Dahlgaard fra Lambdabamserne, som indtil videre har en 7. plads ved den vesteuropæiske konkurrence som bedste placering.

Europas deltagere tæller dog mestendels universiteter fra den østeuropæiske del af konkurrence.  

Således kom 26 ud af sidste års 30 europæiske VM-hold fra Østeuropa med en klar overvægt af russiske universiteter, hvilket vidner lidt om kvalitetsforskellen mellem Øst- og Vesteuropa, når det kommer til konkurrenceprogrammering.

Får street credit

Inden Lambdabamserne kan begynde at drømme om at pille glansen af de forsvarende verdensmestre fra Rusland, er der også noget, der hedder hverdag i Danmark.

Her mener Søren Dahlgaard, at han snildt kan skrive sine konkurrenceprogrammerings-evner på cv'et.

"Nu har vi jo vundet flere gange, så det viser jo noget om, at vi kan finde ud af det," siger han og tilkendegiver, at en DM-titel også giver street credit blandt de medstuderende.

"Når man kommer ud i Europa og videre til VM, er der jo også sponsorer som IBM og Google, der følger holdene, og det er da lidt spændende," siger den 23-årige DIKU-studerende.

Næste gang Lambdabamserne skal i ilden er til de vesteuropæiske mesterskaber, der foregår om en god måneds tid i den hollandske by Delft nær Rotterdam.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S