Test: Kan du slå Danmarks bedste programmører?

Vinderne af DM i programmering løste 9 ud af 11 algoritme-opgaver på fem timer. Kan du gøre det bedre?

Artikel top billede

Foto: iStockphoto.

To datalogi- og en matematikstuderende fra Københavns Universitet kan bryste sig af at være danmarksmestre i programmering.

Holdet med de tre studerende går under navnet 'Lambdabamserne', og sammen løste de 9 ud 11 algoritme-opgaver på fem timer på vej mod DM-titlen i weekenden, hvor it-selskabet Netcompany var vært for mesterskaberne på DTU og på Aarhus Universitet. 

Sejren sikrer Lambdabamserne en plads til mesterskaberne i Vesteuropa i programmering, der finder sted om en god måneds tid. 

Spørgsmålet er så bare, om den plads i virkeligheden kunne have været din?

Løs opgaverne eller få hjælp

Nu får du chancen for at måle dig med danmarksmestrene.

I de vedhæftede PDF-filer kan du selv læse de 11 opgaver på engelsk, som de i alt 35 danske programmeringshold med én computer til hvert hold blev præsenteret for til det nationale mesterskab.

For en god ordens skyld har vi også lagt en PDF-fil med vejledende løsninger ind, så du har noget at støtte dig til, hvis du løber sur i opgaveløsningen.

Du kan se, hvordan de 35 programmeringshold klarede de 11 opgaver her

Du skal være meget velkommen til at skrive om dine oplevelser og eventuelle tid i debatfeltet under denne artikel.

God fornøjelse med opgaverne! Klik for en større udgave.

Slides fra eventet får du her (klik for større udgave):

Læs også: 
Her er Danmarks tre bedste unge programmører

Læses lige nu

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Købstædernes Forsikring

    DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos