Test: Kan du slå Danmarks bedste programmører?

Vinderne af DM i programmering løste 9 ud af 11 algoritme-opgaver på fem timer. Kan du gøre det bedre?

Artikel top billede

Foto: iStockphoto.

To datalogi- og en matematikstuderende fra Københavns Universitet kan bryste sig af at være danmarksmestre i programmering.

Holdet med de tre studerende går under navnet 'Lambdabamserne', og sammen løste de 9 ud 11 algoritme-opgaver på fem timer på vej mod DM-titlen i weekenden, hvor it-selskabet Netcompany var vært for mesterskaberne på DTU og på Aarhus Universitet. 

Sejren sikrer Lambdabamserne en plads til mesterskaberne i Vesteuropa i programmering, der finder sted om en god måneds tid. 

Spørgsmålet er så bare, om den plads i virkeligheden kunne have været din?

Løs opgaverne eller få hjælp

Nu får du chancen for at måle dig med danmarksmestrene.

I de vedhæftede PDF-filer kan du selv læse de 11 opgaver på engelsk, som de i alt 35 danske programmeringshold med én computer til hvert hold blev præsenteret for til det nationale mesterskab.

For en god ordens skyld har vi også lagt en PDF-fil med vejledende løsninger ind, så du har noget at støtte dig til, hvis du løber sur i opgaveløsningen.

Du kan se, hvordan de 35 programmeringshold klarede de 11 opgaver her

Du skal være meget velkommen til at skrive om dine oplevelser og eventuelle tid i debatfeltet under denne artikel.

God fornøjelse med opgaverne! Klik for en større udgave.

Slides fra eventet får du her (klik for større udgave):

Læs også: 
Her er Danmarks tre bedste unge programmører

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job