Test: Kan du slå Danmarks bedste programmører?

Vinderne af DM i programmering løste 9 ud af 11 algoritme-opgaver på fem timer. Kan du gøre det bedre?

Artikel top billede

Foto: iStockphoto.

To datalogi- og en matematikstuderende fra Københavns Universitet kan bryste sig af at være danmarksmestre i programmering.

Holdet med de tre studerende går under navnet 'Lambdabamserne', og sammen løste de 9 ud 11 algoritme-opgaver på fem timer på vej mod DM-titlen i weekenden, hvor it-selskabet Netcompany var vært for mesterskaberne på DTU og på Aarhus Universitet. 

Sejren sikrer Lambdabamserne en plads til mesterskaberne i Vesteuropa i programmering, der finder sted om en god måneds tid. 

Spørgsmålet er så bare, om den plads i virkeligheden kunne have været din?

Løs opgaverne eller få hjælp

Nu får du chancen for at måle dig med danmarksmestrene.

I de vedhæftede PDF-filer kan du selv læse de 11 opgaver på engelsk, som de i alt 35 danske programmeringshold med én computer til hvert hold blev præsenteret for til det nationale mesterskab.

For en god ordens skyld har vi også lagt en PDF-fil med vejledende løsninger ind, så du har noget at støtte dig til, hvis du løber sur i opgaveløsningen.

Du kan se, hvordan de 35 programmeringshold klarede de 11 opgaver her

Du skal være meget velkommen til at skrive om dine oplevelser og eventuelle tid i debatfeltet under denne artikel.

God fornøjelse med opgaverne! Klik for en større udgave.

Slides fra eventet får du her (klik for større udgave):

Læs også: 
Her er Danmarks tre bedste unge programmører

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet