Test: Kan du slå Danmarks bedste programmører?

Vinderne af DM i programmering løste 9 ud af 11 algoritme-opgaver på fem timer. Kan du gøre det bedre?

Artikel top billede

Foto: iStockphoto.

To datalogi- og en matematikstuderende fra Københavns Universitet kan bryste sig af at være danmarksmestre i programmering.

Holdet med de tre studerende går under navnet 'Lambdabamserne', og sammen løste de 9 ud 11 algoritme-opgaver på fem timer på vej mod DM-titlen i weekenden, hvor it-selskabet Netcompany var vært for mesterskaberne på DTU og på Aarhus Universitet. 

Sejren sikrer Lambdabamserne en plads til mesterskaberne i Vesteuropa i programmering, der finder sted om en god måneds tid. 

Spørgsmålet er så bare, om den plads i virkeligheden kunne have været din?

Løs opgaverne eller få hjælp

Nu får du chancen for at måle dig med danmarksmestrene.

I de vedhæftede PDF-filer kan du selv læse de 11 opgaver på engelsk, som de i alt 35 danske programmeringshold med én computer til hvert hold blev præsenteret for til det nationale mesterskab.

For en god ordens skyld har vi også lagt en PDF-fil med vejledende løsninger ind, så du har noget at støtte dig til, hvis du løber sur i opgaveløsningen.

Du kan se, hvordan de 35 programmeringshold klarede de 11 opgaver her

Du skal være meget velkommen til at skrive om dine oplevelser og eventuelle tid i debatfeltet under denne artikel.

God fornøjelse med opgaverne! Klik for en større udgave.

Slides fra eventet får du her (klik for større udgave):

Læs også: 
Her er Danmarks tre bedste unge programmører

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S