Derfor frygter mange virksomheder Windows 8

Mange virksomheder holder fast i Windows 7, selv om Microsoft skubber voldsomt på med Windows 8. Få forklaringen her - og fortæl om situationen på din egen arbejdsplads.

Artikel top billede

Mange virksomheder har måske nok holdt et vågent øje med Microsofts Windows 8, men de lader det tilsyneladende blive ved det.

Når man står med valget imellem at blive på det velfungerendeog velkendte Windows 7 eller satse på Windows 8, der er markant anderledes, vælger de fleste nemlig det sikre valg.

Sådan lyder det fra analysefirmaet Gartner i en artikel hos vores kolleger på det amerikanske Infoworld.

"Der er stor sandsynlighed for, at virksomheder vil blive på Windows 7 så længe som muligt," udtaler Gartner-analytiker Michael Silver, der forklarer, at man standardiserer på Windows 7/Office 2010 og derfor ignorerer Microsofts nye versioner.

Udfordringen med Windows 8

Selv om der er mange positive elementer ved Windows 8, rummer styresystemet den grundlæggende problemstilling, at virksomhedernes medarbejdere skal lære en helt ny brugergrænseflade at kende, samtidig med at it-afdelingen skal sikre, at alle applikationer fungerer på det nye system. 

Windows 7 har for længst bevist sit værd som et stabilt og velfungerende styresystem, og derfor har virksomhederne et begrænset incitament til at skifte til Windows 8.

Samtidig betyder nye opdateringscyklusser, at Windows 8 potentielt kan give en del ekstra arbejde for it-afdelingen, mener Gartner. 

"Om et år eller to vil der komme endnu en Windows 8-udgivelse, og den vil have endnu en version af IE. I mellemtiden ændrer Windows-desktoppen sig ikke meget ... den er grundlæggende understøttet hele livet," lyder det fra Gartner-analytikeren i Infoworld-artiklen.

Windows 7 lever længe endnu

Grundlæggende er der da heller ikke noget problem i at holde fast i Windows 7 i mange år fremover.

Microsofts mainstreamsupport løber frem til 13. januar 2015, og derefter er der såkaldt "extended support" helt frem til 14. januar 2020.

Hvis man som virksomhed derimod vælger at følge Microsofts opdateringscyklus med det nye Windows 8, vil man ifølge Gartner én gang om året skulle teste og tilpasse virksomhedens applikationer.

Eksempelvis er Windows 8.1 netop nu på vej til at blive frigivet, og mange venter, at Windows 8.2 vil være klar om et års tid fra nu af.

"Den højere hastighed er absolut det største smertepunkt. Problemet med hurtigere release-cyklusser er, at [virksomheder] ikke ved, om deres apps vil virke på hver enkelt nye version af Windows og IE," udtaler Michael Silver fra Gartner.

Hvis du selv er i tvivl om, hvorvidt du skal holde fast i din nuværende version af Windows eller satse på det nye Windows 8, kan du læse en guide til, hvordan man træffer valget her.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior .NET Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job