HTC og Amazon på vej med fælles smartphones

Amazon og HTC har tilsyneladende lagt en snedig plan for, hvordan de i fællesskab kan nuppe kunder fra Samsung, Apple og Google.

Artikel top billede

HTC har allerede flere populære smartphones på markedet, men måske selskabet sammen med Amazon er på vej til at udvide udvalget? (Foto: /)

Amazon har allerede sine egne tablets på hylderne, og smart kan smartphones - produceret af HTC - også være på vej ud til kunderne. 

Det skriver blandt andre Financial Times og Reuters.

Kilder fortæller, at flere smartphones allerede er under udvikling, og at den første vil kunne lanceres i 2014, hvis Amazon vælger at satse kommercielt på projektet.

Hverken Amazon eller HTC har kommenteret på artiklen i Financial Times, men umiddelbart er det ikke svært at se, at et samarbejde mellem de to selskaber kan give god mening.

HTC har det svært i kampen mod specielt Samsungs populære Android-smartphones, mens Amazon allerede sælger tablets med Android i stor stil - et naturligt næste skridt for Amazon kan derfor meget vel være en smartphone.

Det skal dog tilføjes, at der allerede i 2011 var rygter om en Amazon-smartphone, men it-giganten har altså endnu ikke valgt at lancere et produkt, ligesom den har gjort med sine Kindle Fire-tablets.

Vil levere hele pakken

Det er i det hele taget lidt af en trend, at de store it-selskaber, der traditionelt leverer software og services, begynder at sælge hardware-produkter.

Microsofts har eksempelvis Surface og er ved at købe Nokia og dermed også de finske hardware-produkter. Google, der står bag Android, har på lignende vis allerede i dag sine egne smartphones, der er produceret af Asus og LG under brandet Nexus, ligesom søgegiganten har købt Motorola Mobility.

For Amazon giver det først og fremmest god mening at sælge hardware, fordi selskabet så kan levere hele pakken til kunderne, der i forvejen køber e-bøger, musik og film hos selskabet.

HTC har i flere år haft det svært, men inden for det seneste år har selskabet lanceret flere smartphones, der generelt er blevet godt modtaget.

Det gælder ikke mindst HTC One, der har en skærm på 4,7 tommer og et aluminiumdesign - den blev udråbt til den bedste Android-smartphone på markedet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

HTC-gigant i aluminium får fingeraftrykslæser

Test: HTC One er en Android-mobil i kongeklassen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,