HTC og Amazon på vej med fælles smartphones

Amazon og HTC har tilsyneladende lagt en snedig plan for, hvordan de i fællesskab kan nuppe kunder fra Samsung, Apple og Google.

Artikel top billede

HTC har allerede flere populære smartphones på markedet, men måske selskabet sammen med Amazon er på vej til at udvide udvalget? (Foto: /)

Amazon har allerede sine egne tablets på hylderne, og smart kan smartphones - produceret af HTC - også være på vej ud til kunderne. 

Det skriver blandt andre Financial Times og Reuters.

Kilder fortæller, at flere smartphones allerede er under udvikling, og at den første vil kunne lanceres i 2014, hvis Amazon vælger at satse kommercielt på projektet.

Hverken Amazon eller HTC har kommenteret på artiklen i Financial Times, men umiddelbart er det ikke svært at se, at et samarbejde mellem de to selskaber kan give god mening.

HTC har det svært i kampen mod specielt Samsungs populære Android-smartphones, mens Amazon allerede sælger tablets med Android i stor stil - et naturligt næste skridt for Amazon kan derfor meget vel være en smartphone.

Det skal dog tilføjes, at der allerede i 2011 var rygter om en Amazon-smartphone, men it-giganten har altså endnu ikke valgt at lancere et produkt, ligesom den har gjort med sine Kindle Fire-tablets.

Vil levere hele pakken

Det er i det hele taget lidt af en trend, at de store it-selskaber, der traditionelt leverer software og services, begynder at sælge hardware-produkter.

Microsofts har eksempelvis Surface og er ved at købe Nokia og dermed også de finske hardware-produkter. Google, der står bag Android, har på lignende vis allerede i dag sine egne smartphones, der er produceret af Asus og LG under brandet Nexus, ligesom søgegiganten har købt Motorola Mobility.

For Amazon giver det først og fremmest god mening at sælge hardware, fordi selskabet så kan levere hele pakken til kunderne, der i forvejen køber e-bøger, musik og film hos selskabet.

HTC har i flere år haft det svært, men inden for det seneste år har selskabet lanceret flere smartphones, der generelt er blevet godt modtaget.

Det gælder ikke mindst HTC One, der har en skærm på 4,7 tommer og et aluminiumdesign - den blev udråbt til den bedste Android-smartphone på markedet.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

HTC-gigant i aluminium får fingeraftrykslæser

Test: HTC One er en Android-mobil i kongeklassen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job