Skat genopslår it-jobs: Ansøgere har for høje lønkrav

Skat har måtte genopslå flere it-stillinger, da ansøgerne blandt andet har haft urealistisk høje lønkrav.

Artikel top billede

Hos Skat har man i de seneste par måneder opslået 16-17 it-stillinger. Men faktisk har to-tre stillinger måtte genopslås.

Det oplyser CIO Jan Topp fra Skat til Computerworld.

"Det skyldes en kombination af flere faktorer, blandt andet at der ikke lige var det rigtige match," forklarer han.

Svipsere om lønafstemning

Rent fagligt var der dog ikke en mangel, men omkring lønafstemning var der nogle få svipsere i forhold til kandidaternes forventede lønkrav.

"Det er en god idé, når man søger den slags stillinger, at man orienterer sig i statens lønrammer," udtaler han og forklarer, at enkelte ansøgere simpelthen havde alt, alt for høje forventninger til, hvad de kunne få i løn.

Derudover har processen også gået på at finde kandidater med rette menneskelige og personlige egenskaber, der vil passe ind på holdet.

Nye spidskompetencer

I øvrigt kommer nyansættelserne efter naturlig udskiftning, hvor en række medarbejdere hos Skat har fundet nye udfordringer samtidig med behovet for at tilføre nye spidskompetencer.

"Det har været en naturlig proces, hvor dygtige medarbejdere hos os har fundet nye udfordringer, og hvor vi skal finder nye spidskompetencer til opgaverne," forklarer CIO'en.

En af de stillinger, som er blevet genopslået, er en stilling som it-arkitekt.

Lønnen hos it-giganter - og andre

Tidligere har Computerworld i øvrigt kigget på lønnen en stribe forskellige steder.

Hvert år laver vi således en løn-undersøgelse. Her melder alle it-folk selv ind, hvad de får - til gengæld får man så oplyst, hvad gennemsnitslønnen er hos andre.

Det kan du læse mere om her.

For efterhånden nogle par år siden søgte Computerworld aktindsigt i lønnen hos kommunale, regionale og statslige it-chefer.

Det kom der en serie artikler ud af, som sikkert har givet de lavest lønnede gode forhandlingskort på hånden - men måske givet de højeste lønnede mindre gode kort på hånden til næste forhandling.

Løn hos it-giganter

Endelig har Computerworld også kigget på lønnen hos danske it-giganter som Microsoft Danmark A/S, Cisco, Google Danmark og Oracle.

Efter at have drøftet fremgangsmåden med regnskabsekspert Lars Krull fra Aalborg Universitet, sammenholdt vi udgiften "Gager og løn" i regnskabet med antal ansatte.

For på den måde at få en slags indikator på lønniveauer - især er metoden god til at belyse eventuelle lønstigninger eller lønnedgang i en virksomhed over tid.

Men også lønniveaet på tværs af virksomheder kan måske også sætte nogle tanker igang.

Her kan du læse mere om virksomhedernes lønudgifter - divideret med antallet af ansatte.

Hos Microsoft var beløbet 990.291 kroner per ansat, mens det tilsvarende tal for Google Danmark er hele 1.342.857 kroner per ansat.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura