Apples 'gratis' software: Her er dine muligheder for at få fingre i den

Apples nye 'gratis' downloads af iLife og iWorks er ikke nødvendigvis forbeholdt nye købere af Apple-produkter. Se her, om du muligvis kan komme i betragtning.

Artikel top billede

Apple lancerede tirsdag sin nye iPad Air og annoncerede samtidig, at softwarepakkerne iLife og iWork vil blive gratis for alle, der køber en ny Mac, en ny iPad eller en ny iPhone.

Det er imidlertid muligvis muligt at få fingre i gratis-versionerne af de to softwarepakker, hvis du allerede er Apple-bruger.

Computerworlds amerikanske nyhedsbureau har taget et første kig på Apples nye pris-struktur for iLife- og iWork-app'sene og har forsøgt at få fat i de gratis opdateringer.

Konklusionerne er:

Sådan virker 'gratis ved køb'

Du får ved køb af en ny iPhone hverken notifikation eller link til et sted, hvor du kan downloade dine gratis apps.

For at få fingre i iLife og iWorks til OS X Mavericks eller iOS skal du selv finde vej til Mac App Store.

Her vil du til gengæld opdage, at 'Køb'-knappen vil blive ændret, så den nye hedder 'Download' eller 'Opdater.'

iLife-pakken

Softwarepakken iLife består af tre apps, nemlig iMovie, iPhoto og GarageBand, der alle findes til både OS X og iOS.

Ejer du i forvejen iMovie, iPhoto eller GarageBand 9.0 eller senere - og har købt dem via Mac App Store - kan du downloade de seneste versioner gratis ved at gå til Mac App Store og klikke på 'opdater.'

Ejer du de tre apps i forvejen - men har du ikke købt dem i Mac App Store - bør du kunne downloade de seneste versioner gratis ved at gå til Mac App Store og klikke på 'opdater'.

Det kan dog være, at du først skal en tur forbi 'Købt', hvor du først skal klikke på skærmen med 'Du skal acceptere [tal] apps."

Dette linker apps på din computer til både din Apple ID og til den identifikationskode, der ligger på din computer, hvilket burde gøre det muligt at downloade gratis opdateringer til de pågældende programmer til de enheder, der er linket til din Apple ID.

Ejer du ikke iMovie eller iPhoto i forvejen, er du nødt til at betale fuld pris for de to apps. GarageBand er gratis.

iWork-pakken: Pages, Numbers og Keynote

iWork-pakken

Softwarepakken iWork består af Pages, Number og Keynote, der alle findes til både OS X og iOS.

De nye Mac-versioner kræver minimum OS X Mavericks og koster hver omkring 100 kroner.

Har du allerede købt Pages, Numbers eller Keynote '09 i Mac App Store, bør du kunne downloade de seneste versioner uden ekstraomkostninger i Mac App Store.

Ejer du allerede en eller flere af de tre apps - men har du ikke købt dem i Mac App Store - vil du ikke umiddelbart være i stand til at downloade gratis opdateringer til dine iWork-apps.

Computerworlds nyhedsbureau har forsøgt at komme frem til en gratis opdatering, men løb ind i beskeden ""[App] is already installed and was not purchased from the Mac App Store. Do you want to buy [app]?"

Og dernæst: "You'll have to repurchase them if you want to use the new versions."

Det samme gør sig gældende, hvis du ikke forvejen ejer Pages, Numbers eller Keynote. Også her er du nødt til at punge ud.

Læs også:

Derfor koster Apples gratis styresystem stadig penge

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S