Her er Apples nye iPads: Tyndere, hurtigere og med nyt navn

To nye iPads var dog langt fra den eneste nyhed.

Artikel top billede

I den nærmeste fremtid kommer der masser af nye produkter på hylderne i Apple-butikkerne rundt omkring i verden.

Det står klart efter aftenens Apple-præsentation i San Francisco.

Her præsenterede den californiske gadget-gigant en mindre byge af nye produkter.

Den største nyhed var uden tvivl de nye iPads, hvor den store iPad får et nyt design og et nyt navn. Den kommer nu til at hedde iPad Air.

Lillebroderen iPad Mini beholder det nuværende design, men til gengæld bliver den udstyret med en super-skarp retina-skærm på 2048 x 1536 pixels.

Det er samme opløsning som på den store iPad Air, men de mange pixels bliver klemt ind på en endnu mindre skærm, hvilket betyder, at den får en endnu højere pixel-tæthed end iPad Air.

iPad Air: Mindre og mere kraftfuld
Den nye iPad Air får som ventet et design, der gør den mindre og tyndere end den tidligere udgave.

Den bliver betydeligt tyndere. Den går fra 9,4 millimeter i tykkelsen til blot 7,5 millimeter. Den bliver ligeledes lettere og vejer blot et amerikansk pund, hvilket svarer til 469 gram. Ifølge Apple gør det den til den letteste tablet i denne størrelse.

Til gengæld bevæger den nye iPad Mini sig i den stikmodsatte retning. Ifølge Apples hjemmeside bliver den 0,3 millimeter tykkere og 23 gram tungere end den forrige generation af Minien. Det sker sandsynligvis for at gøre plads til et større batteri, så den nye retina-skærm ikke resulterer i dårligere batteritid.

Både iPad Air og iPad Mini bliver udstyret med den nye A7-processor, der også sidder i den nye iPhone 5s, hvilket gør den dobbelt så hurtig som den forrige udgave af iPad'en. 

Det er i øvrigt værd at bemærke, at hverken iPad Air eller iPad Mini bliver udstyret med fingeraftrykslæseren Touch ID, som vi blev præsenteret for med iPhone 5s.

Kommer til Danmark den 1. november

Den nye iPad Air bliver sat til salg i Danmark den 1. november til 3699 kroner, mens iPad Mini med retinaskærm kommer til at stige en anelse i pris. Minien bliver først tilgængelig i USA sidst i november - og dermed måske endnu senere i Danmark. 

Prisen på Minien stiger fra 2.599 kroner til 2.999 kroner, men til gengæld vil Apple dog fortsætte med at sælge både iPad 2 samt den første generation af iPad Mini.

Sidstnævnte bliver dermed den billigste iPad på markedet, og den kommer nu til at koste 2.299 kroner i Danmark.

Nye profesionelle Mac'er

Som ventet præsenterede Apple også en række nye Mac-computere. Sidste år lancerede Apple Macbook Pro-computeren i en version med retina-skærm. 

I dag blev Macbook Pro også opdateret med Intels nye Haswell-processorer, der både gør den hurtigere og forbedrer batteritiden.

De nye Macbook Pro'er får øget batteritiden fra 7 timer til 9 timer i 13-tommer-udgaven, mens 15-tommer-udgaven nu får en batteritid på 8 timer. 

Tyndere Macbook Pro

13-tommer-udgaven bliver desuden en anelse tyndere og en lille smule lettere. Før var den 1,9 centimeter tyk og vejede 1,62 kg, nu er målene 1,8 centimeter tyk samt 1,57 kg tung. 

Apple har også valgt at sætte prisen ned på de nye Macbook Pro'er. 15-tommer udgaven falder fra 16.999 kroner til 15.399 kroner, mens 13-tommer udgaven falder fra 11.699 kroner til 10.099 kroner. 

Herudover præsenterede Apple også den længe ventede nye Mac Pro. Altså Apples desktop-computer til den krævende professionelle bruger. Apple løftede allerede sløret for den tidligere på året, men der var det dog blot et smugkig. 

Fotografens våde drøm

Mac Pro'en understøtter blandt andet op til tre 4K-skærme på én gang og henvender sig sandsynligvis primært til professionelle fotografer samt folk, der beskæftiger sig med film og musik-redigering. Den billigste Mac Pro kommer til at koste 2.999 dollar i USA.

Den vil lande på butikshylderne til december. 

Sidst - men ikke mindst - er det værd at nævne, at Apple også havde en lang række nye software-nyheder.

Apple lancerede både nye udgaver af kontorpakken iWork, der består af programmerne Pages, Numbers og Keynote, samt den kreative app-pakke iLife, der består af de kreative apps iPhoto, iMovie og Garage Band.

Både iWork og iLife bliver nu gratis ved køb af en ny iOS-enhed eller Mac. 

Herudover offentligjorde Apple også, at det nye Mac-styresystem Mavericks kan downloades gratis allerede i dag. Du henter opdateringen i Mac App Store.

Læs også: 
Apple inviterer til ny lancering: På tirsdag kommer der nye iPads 

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på 

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura