Dansk it-firma skal børsnoteres - scorer en formue

Danmarks bedste netværksvirksomhed bliver børsnoteret efter lang tids fremgang.

Artikel top billede

Danmarks bedste netværksvirksomhed, Napatech, med 80 ansatte går på børsen.

Selskabet venter ifølge Børsen at score et trecifret millionbeløb på børsnoteringen.

Noteringen af Søborg-selskabet kommer dog ikke til at ske herhjemme, men deriomod på børsen i Oslo, som Napatech mener er langt bedre til formålet end Nasdaq OMX-børsen i København.

Napatech-direktør Henrik Brill Jensen siger til Børsen, at der i forvejen er mange mellemstore it-virksomheder på Oslo-børsen.

Han mener, at klimaet på den københavnske børs ikke egner sig til mindre og mellemstore it-virksomheder.

"Og så er der mange amerikanske investorer, der ser mod Norge. Hvis man kigger på Københavns Fondsbørs, er det en helt anden liga af virksomheder," siger han til Børsen.

Ifølge avisen følger Napatech i kølvandet på andre danske firmaer - inklusive it-firmaet Asetek - der også er blevet noteret på børsen i Oslo.

Danmarks bedste netværksfirma

Computerworld kårede fornylig Napatech til Danmarks bedste netværksvirksomhed. Det kan du læse mere om her.

Selskabet har specialiseret sig i hurtige hardware-moduler, der især anvendes i finanssektoren og telebranchen.

Søborg-selskabet har ikke en eneste dansk kunde, men har fortsat sin udviklingsafdeling i Danmark.

Hovedmarkedet er i USA, mens Napatech i det seneste år samtidig har brugt mange kræfter på at positionere sig i Asien og Sydamerika.

Læs stort interview med Napatech-direktør Henrik Brill Jensen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job