Dansk it-firma skal børsnoteres - scorer en formue

Danmarks bedste netværksvirksomhed bliver børsnoteret efter lang tids fremgang.

Artikel top billede

Danmarks bedste netværksvirksomhed, Napatech, med 80 ansatte går på børsen.

Selskabet venter ifølge Børsen at score et trecifret millionbeløb på børsnoteringen.

Noteringen af Søborg-selskabet kommer dog ikke til at ske herhjemme, men deriomod på børsen i Oslo, som Napatech mener er langt bedre til formålet end Nasdaq OMX-børsen i København.

Napatech-direktør Henrik Brill Jensen siger til Børsen, at der i forvejen er mange mellemstore it-virksomheder på Oslo-børsen.

Han mener, at klimaet på den københavnske børs ikke egner sig til mindre og mellemstore it-virksomheder.

"Og så er der mange amerikanske investorer, der ser mod Norge. Hvis man kigger på Københavns Fondsbørs, er det en helt anden liga af virksomheder," siger han til Børsen.

Ifølge avisen følger Napatech i kølvandet på andre danske firmaer - inklusive it-firmaet Asetek - der også er blevet noteret på børsen i Oslo.

Danmarks bedste netværksfirma

Computerworld kårede fornylig Napatech til Danmarks bedste netværksvirksomhed. Det kan du læse mere om her.

Selskabet har specialiseret sig i hurtige hardware-moduler, der især anvendes i finanssektoren og telebranchen.

Søborg-selskabet har ikke en eneste dansk kunde, men har fortsat sin udviklingsafdeling i Danmark.

Hovedmarkedet er i USA, mens Napatech i det seneste år samtidig har brugt mange kræfter på at positionere sig i Asien og Sydamerika.

Læs stort interview med Napatech-direktør Henrik Brill Jensen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect