Denne teknologi bliver det største it-investeringsområde

Se hvilken teknologi, der er godt på vej til at blive det største it-investeringsområde.

Artikel top billede

Cloud computing har været på vej i en del år, og nu venter det helt store gennembrud.

Ifølge analysehuset Gartner kommer det nemlig i 2016, hvor cloud computing står til at blive det allerstørste it-investeringsområde.

"Cloud computing fortsætter med at vokse langt hurtigere end hele det samlende it-investeringsområde," siger Gartner-analytiker Ed Anderson til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger på, at væksten drives frem af implementeringerne af helt nye it-scenarier i virksomhederne, der bygger på cloud computing.

"Samt selvfølgelig den løbende migration fra traditionelle it-services til cloud-alternativerne," siger han.

Flere cloud-strategier

Ifølge Gartner-analytiker David Mitchell vil størstedelen af de mellemstore og større virksomheder begynde at anvende primært private cloud-løsninger i de kommende år.

Disse vil alene blive anvendt til specifikke services, siger han.

Han mener, at virksomheder bør overveje at opdele deres cloud-strategier.

Virksomheden bør således ifølge Gartner have selvstændige strategier for:

- Forretningen som forbruger af cloud computing (services og tjenester, som virksomheden anvender).

- Forretningen som leverandør af cloud computing (dækker processer, hardware og software, som virksomheden har brug for for at implementere de nødvendige cloud-tjenester).

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job