Konservative: Træk dit fibernet fra i skat

Fradrag for etablering af bedre bredbånd skal øge antallet af fiberbrugere, skabe flere arbejdspladser og mere vækst. Se her hvordan konservative politikere vil skaffe dig bedre og billigere bredbånd.

Artikel top billede

Står det til Det Konservative Folkeparti, kommer gravkøerne i aktion allerede fra 2014, hvis forslaget om fradrag for etablering af bedre bredbånd slår an.

700 nye job og 60.000 nye fiberbrugere. Det er, ifølge Det Konservative Folkepartis beregninger, effekten af et konservativt forslag, som partiet tager med til finanslovsforhandlingerne med regeringen.

Men før byboerne knapper champagnen op, understreger erhvervsordfører Brian Mikkelsen, at forslaget især handler om de områder i landet, hvor en hurtig internetforbindelse ikke skal tages for givet:

"Internethastighederne lidt væk fra de store byer er i dag langt fra tilfredsstillende. Det snegler sig af sted og er alt, alt for ustabilt. Dårligt internet hæmmer væksten og borgernes livskvalitet, og hvis ikke Danmark skal knække over, skal der gøres noget offensivt ved det," fortæller Brian Mikkelsen om forslaget.

Arbejdskraften er hovedparten af anlægsudgiften

Udfordringen for mange af yderområderne er, ifølge Det Konservative Folkeparti, at etableringsomkostningerne ved bedre bredbånd hurtigt løber op. Men med muligheden i den eksisterende boligjobordning for at fratrække de 60 til 70 procent, som arbejdskraften udgør, ser regnestykket anderledes ud.

Eller som Brian Mikkelsen udtrykker det:

"Desværre er det i dag i især landområderne ekstremt dyrt at få lagt for eksempel fibernet ind. Det kan koste langt over 5.000 kroner. Alene i graveomkostninger. Derfor er et af vores krav til finanslovsforhandlingerne, at arbejdsomkostningerne ved etablering af internetforbindelser kommer ind i boligjobordningen, så man kan få fradrag for arbejdsomkostningerne."

Konkret foreslår de konservative, at arbejdskraftudgiften i forbindelse med etableringen af bedre bredbånd kommer til at indgå i boligjobordningen på lige fod med energirigtige vinduer og facaderenoveringer - noget som 60.000 husstande årligt forventes at tage imod, hvis forslaget føres ud i livet.

På lidt længere sigt vil det øge effektiviteten og væksten i landområderne. Desuden er der, ifølge Brian Mikkelsen, også nye job i de mange potentielle bredbåndsinstallationer:

"Ud over at forbedre erhvervsklimaet markant vil vores forslag også skabe 700 nye arbejdspladser i landområderne. Det er der i dag hårdt brug for."

Ifølge notatet "Bedre bredbånd til hele Danmark", som Det Konservative Folkeparti, har udarbejdet, vil udgiften til en udvidelse af ordningen koste 150 millioner kroner om året.

Forslaget er nu en del af Det Konservative Folkepartis forhandlinger med regeringen, men vil ifølge Brian Mikkelsen kunne igangsættes allerede fra 2014.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S