Konservative: Træk dit fibernet fra i skat

Fradrag for etablering af bedre bredbånd skal øge antallet af fiberbrugere, skabe flere arbejdspladser og mere vækst. Se her hvordan konservative politikere vil skaffe dig bedre og billigere bredbånd.

Artikel top billede

Står det til Det Konservative Folkeparti, kommer gravkøerne i aktion allerede fra 2014, hvis forslaget om fradrag for etablering af bedre bredbånd slår an.

700 nye job og 60.000 nye fiberbrugere. Det er, ifølge Det Konservative Folkepartis beregninger, effekten af et konservativt forslag, som partiet tager med til finanslovsforhandlingerne med regeringen.

Men før byboerne knapper champagnen op, understreger erhvervsordfører Brian Mikkelsen, at forslaget især handler om de områder i landet, hvor en hurtig internetforbindelse ikke skal tages for givet:

"Internethastighederne lidt væk fra de store byer er i dag langt fra tilfredsstillende. Det snegler sig af sted og er alt, alt for ustabilt. Dårligt internet hæmmer væksten og borgernes livskvalitet, og hvis ikke Danmark skal knække over, skal der gøres noget offensivt ved det," fortæller Brian Mikkelsen om forslaget.

Arbejdskraften er hovedparten af anlægsudgiften

Udfordringen for mange af yderområderne er, ifølge Det Konservative Folkeparti, at etableringsomkostningerne ved bedre bredbånd hurtigt løber op. Men med muligheden i den eksisterende boligjobordning for at fratrække de 60 til 70 procent, som arbejdskraften udgør, ser regnestykket anderledes ud.

Eller som Brian Mikkelsen udtrykker det:

"Desværre er det i dag i især landområderne ekstremt dyrt at få lagt for eksempel fibernet ind. Det kan koste langt over 5.000 kroner. Alene i graveomkostninger. Derfor er et af vores krav til finanslovsforhandlingerne, at arbejdsomkostningerne ved etablering af internetforbindelser kommer ind i boligjobordningen, så man kan få fradrag for arbejdsomkostningerne."

Konkret foreslår de konservative, at arbejdskraftudgiften i forbindelse med etableringen af bedre bredbånd kommer til at indgå i boligjobordningen på lige fod med energirigtige vinduer og facaderenoveringer - noget som 60.000 husstande årligt forventes at tage imod, hvis forslaget føres ud i livet.

På lidt længere sigt vil det øge effektiviteten og væksten i landområderne. Desuden er der, ifølge Brian Mikkelsen, også nye job i de mange potentielle bredbåndsinstallationer:

"Ud over at forbedre erhvervsklimaet markant vil vores forslag også skabe 700 nye arbejdspladser i landområderne. Det er der i dag hårdt brug for."

Ifølge notatet "Bedre bredbånd til hele Danmark", som Det Konservative Folkeparti, har udarbejdet, vil udgiften til en udvidelse af ordningen koste 150 millioner kroner om året.

Forslaget er nu en del af Det Konservative Folkepartis forhandlinger med regeringen, men vil ifølge Brian Mikkelsen kunne igangsættes allerede fra 2014.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse