Konservative: Træk dit fibernet fra i skat

Fradrag for etablering af bedre bredbånd skal øge antallet af fiberbrugere, skabe flere arbejdspladser og mere vækst. Se her hvordan konservative politikere vil skaffe dig bedre og billigere bredbånd.

Artikel top billede

Står det til Det Konservative Folkeparti, kommer gravkøerne i aktion allerede fra 2014, hvis forslaget om fradrag for etablering af bedre bredbånd slår an.

700 nye job og 60.000 nye fiberbrugere. Det er, ifølge Det Konservative Folkepartis beregninger, effekten af et konservativt forslag, som partiet tager med til finanslovsforhandlingerne med regeringen.

Men før byboerne knapper champagnen op, understreger erhvervsordfører Brian Mikkelsen, at forslaget især handler om de områder i landet, hvor en hurtig internetforbindelse ikke skal tages for givet:

"Internethastighederne lidt væk fra de store byer er i dag langt fra tilfredsstillende. Det snegler sig af sted og er alt, alt for ustabilt. Dårligt internet hæmmer væksten og borgernes livskvalitet, og hvis ikke Danmark skal knække over, skal der gøres noget offensivt ved det," fortæller Brian Mikkelsen om forslaget.

Arbejdskraften er hovedparten af anlægsudgiften

Udfordringen for mange af yderområderne er, ifølge Det Konservative Folkeparti, at etableringsomkostningerne ved bedre bredbånd hurtigt løber op. Men med muligheden i den eksisterende boligjobordning for at fratrække de 60 til 70 procent, som arbejdskraften udgør, ser regnestykket anderledes ud.

Eller som Brian Mikkelsen udtrykker det:

"Desværre er det i dag i især landområderne ekstremt dyrt at få lagt for eksempel fibernet ind. Det kan koste langt over 5.000 kroner. Alene i graveomkostninger. Derfor er et af vores krav til finanslovsforhandlingerne, at arbejdsomkostningerne ved etablering af internetforbindelser kommer ind i boligjobordningen, så man kan få fradrag for arbejdsomkostningerne."

Konkret foreslår de konservative, at arbejdskraftudgiften i forbindelse med etableringen af bedre bredbånd kommer til at indgå i boligjobordningen på lige fod med energirigtige vinduer og facaderenoveringer - noget som 60.000 husstande årligt forventes at tage imod, hvis forslaget føres ud i livet.

På lidt længere sigt vil det øge effektiviteten og væksten i landområderne. Desuden er der, ifølge Brian Mikkelsen, også nye job i de mange potentielle bredbåndsinstallationer:

"Ud over at forbedre erhvervsklimaet markant vil vores forslag også skabe 700 nye arbejdspladser i landområderne. Det er der i dag hårdt brug for."

Ifølge notatet "Bedre bredbånd til hele Danmark", som Det Konservative Folkeparti, har udarbejdet, vil udgiften til en udvidelse af ordningen koste 150 millioner kroner om året.

Forslaget er nu en del af Det Konservative Folkepartis forhandlinger med regeringen, men vil ifølge Brian Mikkelsen kunne igangsættes allerede fra 2014.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S