Unge ansatte blæser på reglerne: Farlige for hele virksomheden

Unge medarbejdere er klar til at blæse højt og flot på alle it-sikkerhedsregler i firmaet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Unge medarbejdere kan være særdeles farlige for hele virksomheden, viser en ny undersøgelse af unge ansatte fra den digitale generation, som analysefirmaet Fortinet har udarbejdet.

Den øgede risiko skyldes ikke mindst, at de unge medarbejdere i meget stor stil er villige til at blæse på de regler og policies, som virksomheden har for brug af de digitale værktøjer.

Mange virksomheder og deres it-chefer er i dag præget af den såkaldte BYOD-tendens (Bring Your Own Device), hvor medarbejderne insisterer på at kunne anvende deres egne private computere, tablet-computere og smartphones til arbejdsfunktioner.

Det har skabt en række udfordringer for it-cheferne, som du kan læse mere om her.

Klar til at blæse på reglerne

Den unge digitale generation tænker på mange måder grænseløst og autonomt, når det gælder digitale virkemidler.

Ifølge undersøgelsen - hvor 3.200 personer mellem 21 år og 32 år i 20 lande er blevet spurgt - er de unge medarbejdere generelt klar til at blæse højt og flot på alle regler og vejledninger for brug af egne devices i virksomheden, hvis de ikke er enige med reglerne.

51 procent af de adspurgte meddelte nemlig, at de ville omgå eller ignorere selskabs-regler, som de vurderer vil begrænse brugen af deres personlige teknologier, cloud storage eller lignende på deres arbejde.

Svarene understreger på mange måder den centrale udfordring med BYOD-tendensen for it-chefen - nemlig at it-cheferne er nødt til at indrette sig efter medarbejdernes krav, for ellers bryder de bare reglerne og gør, som det passer dem.

Omvendt accepterer 88 procent af de adspurgte medarbejdere, at de selv har et ansvar for at forstå de sikkerheds-risici, der er ved at anvende personligt ejede apparater.

Undersøgelsen viser imidlertid, at et flertal af de adspurgte ikke ved særligt meget om sikkerheds-risici som botnets, hacker-angreb, pharming-angreb og lignende.

Læs også:

Undgå it-kaos: Få styr på de ansattes private gadgets

Cisco: Sådan har vi fået styr på ansattes egne computere

Her tager 135.000 ansatte egne gadgets med på jobbet

Top-CIO: Derfor må ansatte ikke anvende private gadgets her

Sådan får du styr på kritisk data på ansattes private devices

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S