Unge ansatte blæser på reglerne: Farlige for hele virksomheden

Unge medarbejdere er klar til at blæse højt og flot på alle it-sikkerhedsregler i firmaet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Unge medarbejdere kan være særdeles farlige for hele virksomheden, viser en ny undersøgelse af unge ansatte fra den digitale generation, som analysefirmaet Fortinet har udarbejdet.

Den øgede risiko skyldes ikke mindst, at de unge medarbejdere i meget stor stil er villige til at blæse på de regler og policies, som virksomheden har for brug af de digitale værktøjer.

Mange virksomheder og deres it-chefer er i dag præget af den såkaldte BYOD-tendens (Bring Your Own Device), hvor medarbejderne insisterer på at kunne anvende deres egne private computere, tablet-computere og smartphones til arbejdsfunktioner.

Det har skabt en række udfordringer for it-cheferne, som du kan læse mere om her.

Klar til at blæse på reglerne

Den unge digitale generation tænker på mange måder grænseløst og autonomt, når det gælder digitale virkemidler.

Ifølge undersøgelsen - hvor 3.200 personer mellem 21 år og 32 år i 20 lande er blevet spurgt - er de unge medarbejdere generelt klar til at blæse højt og flot på alle regler og vejledninger for brug af egne devices i virksomheden, hvis de ikke er enige med reglerne.

51 procent af de adspurgte meddelte nemlig, at de ville omgå eller ignorere selskabs-regler, som de vurderer vil begrænse brugen af deres personlige teknologier, cloud storage eller lignende på deres arbejde.

Svarene understreger på mange måder den centrale udfordring med BYOD-tendensen for it-chefen - nemlig at it-cheferne er nødt til at indrette sig efter medarbejdernes krav, for ellers bryder de bare reglerne og gør, som det passer dem.

Omvendt accepterer 88 procent af de adspurgte medarbejdere, at de selv har et ansvar for at forstå de sikkerheds-risici, der er ved at anvende personligt ejede apparater.

Undersøgelsen viser imidlertid, at et flertal af de adspurgte ikke ved særligt meget om sikkerheds-risici som botnets, hacker-angreb, pharming-angreb og lignende.

Læs også:

Undgå it-kaos: Få styr på de ansattes private gadgets

Cisco: Sådan har vi fået styr på ansattes egne computere

Her tager 135.000 ansatte egne gadgets med på jobbet

Top-CIO: Derfor må ansatte ikke anvende private gadgets her

Sådan får du styr på kritisk data på ansattes private devices

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S