Bølge af datakidnapning plager Danmark

Betal 3.000 kroner, hvis du vil have adgang til dine egne data. Danmark plages af en ny bølge malware, der tager din computer som gidsel.

Artikel top billede

"Du har ulovligt indhold på din computer i form af mp3-musik, videoer og software."

"Betal 3.000 kroner nu eller få en bøde på en million kroner."

Sådan lyder budskabet i en bølge af ransomware, hvor it-kriminelle tager dine data som gidsel for at få dig til at hoste op med kontanter.

I de seneste måneder er Danmark blevet plaget af disse beskidte tricks.

Kidnapningsprogrammerne findes, ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS, i mere end ti forskellige varianter, der dog har det til fælles, at de krypterer data for derefter at kræve en løsesum, for at du igen kan få adgang til dine egne data.

Et medlem af den tvivlsomme familie hedder Urausy, og denne ransomware er i øjeblikket meget aggressiv.

En ny udgave er kommet på 37 forskellige sprog, herunder altså dansk.

Det oplyses CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Betal nu, eller få en bøde på en million. Ny ransomware plager Danmark. Dump: CSIS.

Betal nu!

Det ondsindede program tvinger sig adgang til din maskine ved at udnytte kendte og allerede patchede sårbarheder i henholdsvis Java JRE, Flash Player og Adobe Reader samt Internet Explorer.

Malwaren danner en krypteret kode, der gennemsøger din maskine for filer med endelser som jpeg, pdf, doc, txt eller ppt.

Med andre ord leder programmet efter dine billeder og dokumenter.

Filerne bliver krypteret, så du ikke længere har adgang til dem.

Herefter bliver du præsenteret for et skærmbillede, der forlanger en betaling for at sende en krypteringsnøgle.

Prisen for at få data igen er på 3.000 kroner, men der er ifølge CSIS ingen garanti for, at det faktisk sker.

Bliver du ramt af problemet, skal du ikke betale, men henvende dig til politiet.

Det første eksempel på kidnapningssoftware på dansk dukkede op for et år siden.

Læs også:

Her er hackernes nye guldrandede indtjenings-kilde

Her er den første afpresnings-software på dansk

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS