Her er den første afpresnings-software på dansk

"Du har overtrådt loven, og derfor er indholdet på din pc blevet låst. Betal 750 kroner i bøde så åbner vi den igen." Ransomware er nu kommet på dansk.

Artikel top billede

Læs også:
Se de 10 største sikkerhedsproblemer netop nu

Apple og Android hårdt ramt af malware netop nu

Du har set børnepornografisk materiale, ekstrem vold og så har du i øvrigt også piratkopieret ophavsretsbeskyttet materiale.

På grund af disse overtrædelser kan du risikere mellem et og tre års fængsel.

Alternativt kan du - da det er første gang, at du overtræder loven - betale en bøde på 100 euro, cirka 750 kroner, og slippe fri.

Sådan lyder beskyldningerne i et kidnapnings-software, måske bedre kendt under den engelske betegnelse ransomware, som er kommet i en dansksproget variant. 

Beskyldningerner har naturligvis ingen hold i virkeligheden, men er opfundet for at skræmme penge ud af ofrene.

Det er sikkerhedsfirmaet CSIS, der har observeret den kidnapnings-software, som i øjeblikket rammer danske brugere.

"Det er første gang, at vi har set ransomware ramme danske brugere målrettet og med tilpasset sprogindhold. Vi fraråder selvsagt, at man betaler løsesum for at få frigivet kidnappede data, da det blot er benzin på et i forvejen optændt bål," skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.


Det fremgår tydeligt, at teksten er robot-oversat. Ofret skal dog stadig betale 100 euro via Ukash for at de kidnappede data løslades.

Russisk svindel

Hvis din maskine bliver angrebet, typisk via et drive-by angreb, bliver der placeret en række filer på computeren, der systematisk begynder at kryptere alle dokumenter og potentielt vigtige filer.

Herefter bliver ofret mødt af en dialog-boks, der truer med, at der er observeret eksempelvis børnepornografisk aktivitet på maskinen. 

Ransomware-komponenten kontakter i dette tilfælde en Command and Control-server på et russisk domæne, oplyser sikkerhedsfirmaet.

Udover at kryptere data på den lokale maskine sender den ondsindede kode også ukrypterede data til en central server.

Det kan føre til et tyveri af dine data.

Kidnapnings-software er en af de tendenser, som i øjeblikket breder sig globalt.

Det fortæller blandt andet sikkerhedsfirmaet McAfees i sin seneste sikkerhedsanalyse. Og nu er der altså også kommet en dansk variant.

Er uheldet ude skal man kontakte myndighederne.

Læs også:
Se de 10 største sikkerhedsproblemer netop nu

Apple og Android hårdt ramt af malware netop nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse