Facebook måske på vej til at købe kendt mobilkæmpe: Holder hemmeligt møde

Facebook måske interesseret i at overtage hele eller dele af kendt mobilkæmpe. Parterne drøfter mulighederne.

Artikel top billede

Facebook har længe været interesseret i at styrke sin tilstedeværelse på det mobile marked. Og nu kan selskabet måske være på vej til at komme ind på det mobile marked.

I hvert fald fløj topchefer fra den kriseramte canadiske smartphone-producent BlackBerry i sidste uge i al hemmelighed til Californien for at drøfte fremtidsmulighederne med fremtrædende folk fra Facebook.

Ifølge Wall Street Journal er det uklart, hvad mødet konkret udmøntede sig i, og ingen i de to selskaber ønsker at udtale sig til avisen.

Næring til spekulationer

Ifølge avisen giver mødet imidlertid næring til spekulationerne om, at Facebook er i gang med at udvikle sin egen smartphone.

Disse spekulationer har været fremme før, og det vil give mening for Facebook, der kan se, at et kraftigt voksende antal brugere tilgår den sociale tjeneste fra deres mobiltelefoner.

Næsten halvdelen af Facebooks annonce-omsætning stammer således fra salg til mobile enheder.

Det betyder, at Facebook i dag er blevet ganske afhængig af smartphone-producenter som Apple og Samsung til dels at tilbyde software fra Facebook, dels at indsamle og levere brugerdata til Facebook.

Nødlidende BlackBerry

Dette afhængighedsforhold kan Facebook imidlertid rive sig delvist fri af ved at købe det stærkt nødlidende BlackBerry.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg har dog tidligere afvist, at selskabet ville bygge sin egen smartphone. I stedet har selskabet satset på mobil softwaren Facebook Home.

Den testede Computerworld i foråret. Du kan læse testen her: Afinstalleret! Facebook Home - nej tak

BlackBerry var engang blandt verdens absolut førende og mest innovative smartphone-producenter, men har i de senere år været ramt af en enorm nedtur.

Det kan du læse mere om her: Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag

BlackBerry har en solid pengekasse med næsten 15 milliarder kroner i kontanter og ingen gæld.

Hertil kommer, at BlackBerry dels stadig har 70 millioner abonnenter verden over, dels sidder på en lang række særdeles attraktive patenter inden for blandt andet forskellige netværksteknologier og smartphone-teknologier.

Patent-samlingen er tidligere blevet anslået til at have en værdi på mellem 10 og 15 milliarder kroner.

Læs også:

Kendte tele-folk vil købe kriseramte BlackBerry

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps

Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Flere it-giganter kigger sultent på at købe [b]BlackBerry[/b]

Panik før lukketid: Kriseramt mobilfirma på vej mod salg

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S