Facebook måske på vej til at købe kendt mobilkæmpe: Holder hemmeligt møde

Facebook måske interesseret i at overtage hele eller dele af kendt mobilkæmpe. Parterne drøfter mulighederne.

Artikel top billede

Facebook har længe været interesseret i at styrke sin tilstedeværelse på det mobile marked. Og nu kan selskabet måske være på vej til at komme ind på det mobile marked.

I hvert fald fløj topchefer fra den kriseramte canadiske smartphone-producent BlackBerry i sidste uge i al hemmelighed til Californien for at drøfte fremtidsmulighederne med fremtrædende folk fra Facebook.

Ifølge Wall Street Journal er det uklart, hvad mødet konkret udmøntede sig i, og ingen i de to selskaber ønsker at udtale sig til avisen.

Næring til spekulationer

Ifølge avisen giver mødet imidlertid næring til spekulationerne om, at Facebook er i gang med at udvikle sin egen smartphone.

Disse spekulationer har været fremme før, og det vil give mening for Facebook, der kan se, at et kraftigt voksende antal brugere tilgår den sociale tjeneste fra deres mobiltelefoner.

Næsten halvdelen af Facebooks annonce-omsætning stammer således fra salg til mobile enheder.

Det betyder, at Facebook i dag er blevet ganske afhængig af smartphone-producenter som Apple og Samsung til dels at tilbyde software fra Facebook, dels at indsamle og levere brugerdata til Facebook.

Nødlidende BlackBerry

Dette afhængighedsforhold kan Facebook imidlertid rive sig delvist fri af ved at købe det stærkt nødlidende BlackBerry.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg har dog tidligere afvist, at selskabet ville bygge sin egen smartphone. I stedet har selskabet satset på mobil softwaren Facebook Home.

Den testede Computerworld i foråret. Du kan læse testen her: Afinstalleret! Facebook Home - nej tak

BlackBerry var engang blandt verdens absolut førende og mest innovative smartphone-producenter, men har i de senere år været ramt af en enorm nedtur.

Det kan du læse mere om her: Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag

BlackBerry har en solid pengekasse med næsten 15 milliarder kroner i kontanter og ingen gæld.

Hertil kommer, at BlackBerry dels stadig har 70 millioner abonnenter verden over, dels sidder på en lang række særdeles attraktive patenter inden for blandt andet forskellige netværksteknologier og smartphone-teknologier.

Patent-samlingen er tidligere blevet anslået til at have en værdi på mellem 10 og 15 milliarder kroner.

Læs også:

Kendte tele-folk vil købe kriseramte BlackBerry

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps

Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Flere it-giganter kigger sultent på at købe [b]BlackBerry[/b]

Panik før lukketid: Kriseramt mobilfirma på vej mod salg

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S