Facebook måske på vej til at købe kendt mobilkæmpe: Holder hemmeligt møde

Facebook måske interesseret i at overtage hele eller dele af kendt mobilkæmpe. Parterne drøfter mulighederne.

Artikel top billede

Facebook har længe været interesseret i at styrke sin tilstedeværelse på det mobile marked. Og nu kan selskabet måske være på vej til at komme ind på det mobile marked.

I hvert fald fløj topchefer fra den kriseramte canadiske smartphone-producent BlackBerry i sidste uge i al hemmelighed til Californien for at drøfte fremtidsmulighederne med fremtrædende folk fra Facebook.

Ifølge Wall Street Journal er det uklart, hvad mødet konkret udmøntede sig i, og ingen i de to selskaber ønsker at udtale sig til avisen.

Næring til spekulationer

Ifølge avisen giver mødet imidlertid næring til spekulationerne om, at Facebook er i gang med at udvikle sin egen smartphone.

Disse spekulationer har været fremme før, og det vil give mening for Facebook, der kan se, at et kraftigt voksende antal brugere tilgår den sociale tjeneste fra deres mobiltelefoner.

Næsten halvdelen af Facebooks annonce-omsætning stammer således fra salg til mobile enheder.

Det betyder, at Facebook i dag er blevet ganske afhængig af smartphone-producenter som Apple og Samsung til dels at tilbyde software fra Facebook, dels at indsamle og levere brugerdata til Facebook.

Nødlidende BlackBerry

Dette afhængighedsforhold kan Facebook imidlertid rive sig delvist fri af ved at købe det stærkt nødlidende BlackBerry.

Facebook-stifter Mark Zuckerberg har dog tidligere afvist, at selskabet ville bygge sin egen smartphone. I stedet har selskabet satset på mobil softwaren Facebook Home.

Den testede Computerworld i foråret. Du kan læse testen her: Afinstalleret! Facebook Home - nej tak

BlackBerry var engang blandt verdens absolut førende og mest innovative smartphone-producenter, men har i de senere år været ramt af en enorm nedtur.

Det kan du læse mere om her: Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag

BlackBerry har en solid pengekasse med næsten 15 milliarder kroner i kontanter og ingen gæld.

Hertil kommer, at BlackBerry dels stadig har 70 millioner abonnenter verden over, dels sidder på en lang række særdeles attraktive patenter inden for blandt andet forskellige netværksteknologier og smartphone-teknologier.

Patent-samlingen er tidligere blevet anslået til at have en værdi på mellem 10 og 15 milliarder kroner.

Læs også:

Kendte tele-folk vil købe kriseramte BlackBerry

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps

Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Flere it-giganter kigger sultent på at købe [b]BlackBerry[/b]

Panik før lukketid: Kriseramt mobilfirma på vej mod salg

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS