Nokia er på vej tilbage i kampform

Nokias nye regnskab viser gode takter. Den finske kronjuvel har fremtryllet et overskud på driften, og især mobilafdelingen disker op med rigtig gode tal.

Artikel top billede

Nokia-koncernen, hvor Microsoft i øjeblikket venter på at få lov til at købe mobilafdelingen, viser gode takter, der tyder på en sundere økonomi.

Selv om omsætningen er dalet med 22 procent til 42 milliarder kroner, bringer bundlinjen alligevel gode nyheder.

Driftsresultatet for tredje kvartal ender på 880 millioner kroner, hvilket er en positiv drejning fra samme periode sidste år, da selskabet tabte 4,2 milliarder kroner.

Mobilafdelingen har stadig tab, men kan også notere en solid fremgang i salget.

I det kvartal, der netop er opgjort, er tabet på 640 millioner kroner, hvilket skal ses i sammenhæng med samme periode i fjor, da tabet var fem milliarder kroner.

Telefonerne er på vej til USA

Ligeledes er salget af Lumia-telefonerne øget med 19 procent på et enkelt kvartal, og det bringer antallet af disse modeller op på 8,8 millioner styks.

En effektiv og massiv markedsføringskampagne har givet pote, ikke mindst i Amerika, hvor Nokia tidligere har haft store problemer.

I Nordamerika er Nokias telefonsalg næsten tredoblet fra 500.000 solgte enheder til 1,4 millioner på et enkelt kvartal.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Venter med champagne

Den konstituerede boss, Risto Siilasma, lader alligevel champagnen ligge i køleskabet.

Når man regner udgifter og skat med ind i regnskabet, er der nemlig stadig et samlet underskud på 775 millioner kroner.

Det er dog kun en brøkdel af de problemer, som Nokia stod over for i samme kvartal sidste år, da tallet var næsten 7,5 milliarder kroner.

Netværket trækker

Det er specielt Nokia Solutions and Networks, der trækker butikken i den rigtige retning.

Omsætningen i denne del af butikken har fået et lille hak nedad fra 1,3 milliarder kroner sidste år til 1,2 milliarder kroner i år.

Men det hører med til historien, at verdens samlede omsætning i denne kategori er faldet med 26 procent.

Risto Siilasma betragter - måske ikke så overraskende - resultatet som den største kovending i Nokias historie.

Læs også:
Dansk Nokia-chef: Sådan ser vores fremtid ud nu

Derfor har Elop brug for udskældt gigant-bonus: Skal skilles

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S