Bill Gates: Internettet kan ikke frelse verden

Bill Gates langer ude efter internetprojekter fra Facebook og Google. "Internettet kommer ikke til at redde verden, selv om Silicon Valleys teknologimilliardærer tror det," lyder det fra Bill Gates.

Artikel top billede

Googles og Facebooks prioritering er en vits.

Sådan lyder den hårde kritik fra en af it-dinosaurerne, Microsoft-stifter Bill Gates.

Han henviser til et par af de it-projekter, som flere af de helt store internetfirmaer har bevæget sig ud i.

Projekterne handler om at koble mindre udviklede lande på internettet.

Google har gang i et projekt, der handler om at anvende balloner til trådløst net i fattige områder med dårligt udbygget infrastruktur.

Facebook og en stribe andre teknologiselskaber har ligeledes dannet en organisation med planer om en kraftig udbygning af internettet.

Men nu tager grundlæggeren af Microsoft bladet fra munden.

Bill Gates har nemlig en hel del at udsætte på prioriteringsrækkefølgen, eksempelvis fra Google og Facebook.

Kritikken kommer frem i en artikel i avisen Financial Times.

"Internettet kan ikke frelse verden, selv om det, er hvad Mark Zuckerberg og Silicon Valleys teknologimilliardærer tror," siger Gates i interviewet.

Den tredje verden har som bekendt en del problemer at kæmpe med ud over en manglende net-opkobling, og i den sammenhæng siger Bill Gates om projekter, der skal udbrede internet:

"Den prioritering er en vits. Hvad er vigtigst: en internetforbindelse eller en malaria-vaccine? Hvis du mener internet-forbindelse, så er jeg uenig."

Balloner er til grin

Microsoft-grundlæggeren er hård i sin kritik af eksempelvis Googles ballonprojekt.

"Mens du er ved at dø af malaria, kigger du måske op på ballonen, men jeg er nu ikke sikker på, at den kommer til at hjælpe dig. Når et barn bliver ramt af diarré, er der heller ingen websider, der kommer til undsætning," lyder det spidst fra Bill Gates.

Bill Gates er da også dybt involveret i sygdomsbekæmpelse i den tredje verden gennem stiftelsen Bill & Melinda Gates Foundation, som er en af verdens største private velgørenhedsorganisationer.

Hele interviewet med Bille Gates kan læses her.

Læs også:
Gates til lommerne: Giver formue til polio-vaccine

Bill Gates til rigmænd: Giv dog jeres penge væk

Sådan virker Googles ballondrevne internet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job