Bill Gates: Internettet kan ikke frelse verden

Bill Gates langer ude efter internetprojekter fra Facebook og Google. "Internettet kommer ikke til at redde verden, selv om Silicon Valleys teknologimilliardærer tror det," lyder det fra Bill Gates.

Artikel top billede

Googles og Facebooks prioritering er en vits.

Sådan lyder den hårde kritik fra en af it-dinosaurerne, Microsoft-stifter Bill Gates.

Han henviser til et par af de it-projekter, som flere af de helt store internetfirmaer har bevæget sig ud i.

Projekterne handler om at koble mindre udviklede lande på internettet.

Google har gang i et projekt, der handler om at anvende balloner til trådløst net i fattige områder med dårligt udbygget infrastruktur.

Facebook og en stribe andre teknologiselskaber har ligeledes dannet en organisation med planer om en kraftig udbygning af internettet.

Men nu tager grundlæggeren af Microsoft bladet fra munden.

Bill Gates har nemlig en hel del at udsætte på prioriteringsrækkefølgen, eksempelvis fra Google og Facebook.

Kritikken kommer frem i en artikel i avisen Financial Times.

"Internettet kan ikke frelse verden, selv om det, er hvad Mark Zuckerberg og Silicon Valleys teknologimilliardærer tror," siger Gates i interviewet.

Den tredje verden har som bekendt en del problemer at kæmpe med ud over en manglende net-opkobling, og i den sammenhæng siger Bill Gates om projekter, der skal udbrede internet:

"Den prioritering er en vits. Hvad er vigtigst: en internetforbindelse eller en malaria-vaccine? Hvis du mener internet-forbindelse, så er jeg uenig."

Balloner er til grin

Microsoft-grundlæggeren er hård i sin kritik af eksempelvis Googles ballonprojekt.

"Mens du er ved at dø af malaria, kigger du måske op på ballonen, men jeg er nu ikke sikker på, at den kommer til at hjælpe dig. Når et barn bliver ramt af diarré, er der heller ingen websider, der kommer til undsætning," lyder det spidst fra Bill Gates.

Bill Gates er da også dybt involveret i sygdomsbekæmpelse i den tredje verden gennem stiftelsen Bill & Melinda Gates Foundation, som er en af verdens største private velgørenhedsorganisationer.

Hele interviewet med Bille Gates kan læses her.

Læs også:
Gates til lommerne: Giver formue til polio-vaccine

Bill Gates til rigmænd: Giv dog jeres penge væk

Sådan virker Googles ballondrevne internet

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network