Bill Gates: Internettet kan ikke frelse verden

Bill Gates langer ude efter internetprojekter fra Facebook og Google. "Internettet kommer ikke til at redde verden, selv om Silicon Valleys teknologimilliardærer tror det," lyder det fra Bill Gates.

Artikel top billede

Googles og Facebooks prioritering er en vits.

Sådan lyder den hårde kritik fra en af it-dinosaurerne, Microsoft-stifter Bill Gates.

Han henviser til et par af de it-projekter, som flere af de helt store internetfirmaer har bevæget sig ud i.

Projekterne handler om at koble mindre udviklede lande på internettet.

Google har gang i et projekt, der handler om at anvende balloner til trådløst net i fattige områder med dårligt udbygget infrastruktur.

Facebook og en stribe andre teknologiselskaber har ligeledes dannet en organisation med planer om en kraftig udbygning af internettet.

Men nu tager grundlæggeren af Microsoft bladet fra munden.

Bill Gates har nemlig en hel del at udsætte på prioriteringsrækkefølgen, eksempelvis fra Google og Facebook.

Kritikken kommer frem i en artikel i avisen Financial Times.

"Internettet kan ikke frelse verden, selv om det, er hvad Mark Zuckerberg og Silicon Valleys teknologimilliardærer tror," siger Gates i interviewet.

Den tredje verden har som bekendt en del problemer at kæmpe med ud over en manglende net-opkobling, og i den sammenhæng siger Bill Gates om projekter, der skal udbrede internet:

"Den prioritering er en vits. Hvad er vigtigst: en internetforbindelse eller en malaria-vaccine? Hvis du mener internet-forbindelse, så er jeg uenig."

Balloner er til grin

Microsoft-grundlæggeren er hård i sin kritik af eksempelvis Googles ballonprojekt.

"Mens du er ved at dø af malaria, kigger du måske op på ballonen, men jeg er nu ikke sikker på, at den kommer til at hjælpe dig. Når et barn bliver ramt af diarré, er der heller ingen websider, der kommer til undsætning," lyder det spidst fra Bill Gates.

Bill Gates er da også dybt involveret i sygdomsbekæmpelse i den tredje verden gennem stiftelsen Bill & Melinda Gates Foundation, som er en af verdens største private velgørenhedsorganisationer.

Hele interviewet med Bille Gates kan læses her.

Læs også:
Gates til lommerne: Giver formue til polio-vaccine

Bill Gates til rigmænd: Giv dog jeres penge væk

Sådan virker Googles ballondrevne internet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S