Bill Gates: Internettet kan ikke frelse verden

Bill Gates langer ude efter internetprojekter fra Facebook og Google. "Internettet kommer ikke til at redde verden, selv om Silicon Valleys teknologimilliardærer tror det," lyder det fra Bill Gates.

Artikel top billede

Googles og Facebooks prioritering er en vits.

Sådan lyder den hårde kritik fra en af it-dinosaurerne, Microsoft-stifter Bill Gates.

Han henviser til et par af de it-projekter, som flere af de helt store internetfirmaer har bevæget sig ud i.

Projekterne handler om at koble mindre udviklede lande på internettet.

Google har gang i et projekt, der handler om at anvende balloner til trådløst net i fattige områder med dårligt udbygget infrastruktur.

Facebook og en stribe andre teknologiselskaber har ligeledes dannet en organisation med planer om en kraftig udbygning af internettet.

Men nu tager grundlæggeren af Microsoft bladet fra munden.

Bill Gates har nemlig en hel del at udsætte på prioriteringsrækkefølgen, eksempelvis fra Google og Facebook.

Kritikken kommer frem i en artikel i avisen Financial Times.

"Internettet kan ikke frelse verden, selv om det, er hvad Mark Zuckerberg og Silicon Valleys teknologimilliardærer tror," siger Gates i interviewet.

Den tredje verden har som bekendt en del problemer at kæmpe med ud over en manglende net-opkobling, og i den sammenhæng siger Bill Gates om projekter, der skal udbrede internet:

"Den prioritering er en vits. Hvad er vigtigst: en internetforbindelse eller en malaria-vaccine? Hvis du mener internet-forbindelse, så er jeg uenig."

Balloner er til grin

Microsoft-grundlæggeren er hård i sin kritik af eksempelvis Googles ballonprojekt.

"Mens du er ved at dø af malaria, kigger du måske op på ballonen, men jeg er nu ikke sikker på, at den kommer til at hjælpe dig. Når et barn bliver ramt af diarré, er der heller ingen websider, der kommer til undsætning," lyder det spidst fra Bill Gates.

Bill Gates er da også dybt involveret i sygdomsbekæmpelse i den tredje verden gennem stiftelsen Bill & Melinda Gates Foundation, som er en af verdens største private velgørenhedsorganisationer.

Hele interviewet med Bille Gates kan læses her.

Læs også:
Gates til lommerne: Giver formue til polio-vaccine

Bill Gates til rigmænd: Giv dog jeres penge væk

Sådan virker Googles ballondrevne internet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos