Få uger efter iOS 7: iOS-topchef stopper i Apple

Kort tid efter frigivelsen af iOS 7 til iPhone, iPad og iPod Touch stopper iOS-topchef nu i Apple. Det er langt fra den første centrale leder, der stopper i selskabet under Tim Cook.

Artikel top billede

Apples nye iOS 7 blev frigivet i september og skiller sig blandt andet ud fra de tidligere versioner af styresystemet ved at at have et helt nyt grafisk design og en række nye funktioner.

Nu viser det sig, at Henri Lamiraux, der er Vice President for udvikling af iOS, netop er stoppet i Apple.

Det er 9to5Mac, der har spottet nyheden via Henri Lamiraux' LinkedIN-profil, og han bekræfter det over for Apple-mediet og siger, at han stoppede "for et par uger siden," da iOS 7.0.3. var frigivet.

Selvom iOS 7 grundlæggende er et godt styresystem, har der været visse problemer med denne version, og det er heller ikke alle, der bryder sig om den nye brugergrænseflade.

Der er dog ikke umiddelbart noget, der tyder på, at det skulle være forklaringen på Apple-chefens exit fra selskabet.

Kilder fra Apples iOS-afdeling fortæller til 9to5Mac, at Henri Lamiraux generelt har været respekteret for sit arbejde.

Flere chefer er stoppet

Lamiraux har været med på holdet helt tilbage fra 2005, hvor iPhonen endnu ikke var lanceret, og nåede i alt at være ansat i Apple i 23 år.

Apple har ikke ønsket at kommentere historien om hans exit over for 9to5mac.

Det står dog klart, at Henri Lamiraux langt fra er den første leder, der forlader Apple i nyere tid.

Tim Cook har tidligere forklaret, hvorfor han valgte at fyre to af top-lederne i selskabet, software-chefen Scott Forstall og retail-chefen John Browett.

Læs også:

En måned med Apples iOS 7: Genialt eller gumpetungt

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune