Kritik: Kendte computere bliver bygget på rædsels-fabrikker

Mange af de Dell-computere, der sælges i Danmark, er bygget på rædsels-fabrikker, mener organisation.

Artikel top billede

18 danske kommuner har via SKI købt computer-udstyr af Dell for i alt 18 millioner kroner, som delvist er producet under ekstremt kummerlige vilkår på fabrikker i Kina.

Ifølge dr.dk beskæftiger de fire fabrikker i Guandong og Jiangsun mange tusinder arbejdere.

De arbejder ifølge researchcenteret Danwatch op til 74 timer om ugen, ligesom de eksempelvis får bøder for fejl og arbejder til en meget lav løn på omkring 1.500 kroner om måneden, skriver dr.dk.

Danwatch hævder også, at fabriksarbejderne bliver udsat for giftige dampe.

Skal undersøges nærmere

Dell har ifølge dr.dk selv tidligere undersøgt fabrikkerne og har selv tidligere gjort opmærksom på problemerne, der altså er velkendte.

Dell har dog tidligere lovet at få gjort noget ved arbejdsforholdene på fabrikkerne. Selskabet meddeler, at det tager beskyldingerne seriøst og nu vil undersøge forholdene yderligere.

SKI - der har formidlet million-salget af computere til de 18 danske kommuner - har nu ifølge dr.dk bedt Dell om en redegørelse.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg