Du får tæsk hver eneste gang - robot vinder altid i 'sten, saks, papir'

En spritny japansk robot er så hurtig, at den kan banke dig i sten, saks og papir i hvert eneste spil. Læs her, hvad robottens hemmelige våben er.

Artikel top billede

Sten, saks og papir er en populær leg blandt børn uden en game controller inden for rækkevidde.

Nu har japanske forskere fra Ishikawa Oku-laboratoriet ved Tokyos Universitet bygget en robot, der kan banke alle dens modstandere i sten, saks og papir hver eneste gang, påstår forskerne.

Robottens hemmelige våben er, at den via sensorer kan lyn-aflæse modstanderens håndbevægelser og dermed forudsige, om det er stenen, saksen eller papiret, som modstanderen disker op med.

Mere konkret kan den på blot ét millisekund - det vil sige en tusindedel af et sekund - aflæse modstanderens hånd og selv diske op med en vinderhånd på ingen tid, skriver BBC.

Til sammenligning tager det omkring 60 millisekunder for et menneske at samle hånden i et af de tre greb, der henholdsvis skal banke modstanderen med en sten, klippe modparten over med en saks, eller pakke konkurrenten ind i papir.

Du kan se robotten i aktion her:

Kan bruges med anden teknologi

Robotten med navnet Janken, det japanske navn for sten, saks og papir, er således kommet til verden med en genkendelsesmotor snarere end logiske forudsigelser eller via genkendelsesmønstre, som tidligere sten, saks og papir-robotter har været bygget med.

Den tidligere version af Janken-robotten var 20 millisekunder om håndgenkendelsen, men nu sker reaktionen altså så godt som samtidigt med den menneskelige modstander.

At den slags robotter med lynhurtige reflekser kan udvikles til andet end at slå folk i den klassiske børneleg, fortæller robot-professor Sethu Vijayakumar fra Edinburgh Universitetet til BBC:

"Disse robotter har virkelig en hurtig reaktionstid, men der er scenarier, hvor selv et millisekunds forsinkelse ikke er acceptabelt, og det kunne være ved at undgå ulykker i forbindelse med virtuelle aktiemarkeder," siger Sethu Vijayakumar og fortsætter:

"I den slags tilfælde skal man kombinere både hurtig reaktionstid med højhastigheds-forudsigelser ved brug af spilteori og mønstergenkendelse," forklarer robot-professoren til BBC.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S