Du får tæsk hver eneste gang - robot vinder altid i 'sten, saks, papir'

En spritny japansk robot er så hurtig, at den kan banke dig i sten, saks og papir i hvert eneste spil. Læs her, hvad robottens hemmelige våben er.

Artikel top billede

Sten, saks og papir er en populær leg blandt børn uden en game controller inden for rækkevidde.

Nu har japanske forskere fra Ishikawa Oku-laboratoriet ved Tokyos Universitet bygget en robot, der kan banke alle dens modstandere i sten, saks og papir hver eneste gang, påstår forskerne.

Robottens hemmelige våben er, at den via sensorer kan lyn-aflæse modstanderens håndbevægelser og dermed forudsige, om det er stenen, saksen eller papiret, som modstanderen disker op med.

Mere konkret kan den på blot ét millisekund - det vil sige en tusindedel af et sekund - aflæse modstanderens hånd og selv diske op med en vinderhånd på ingen tid, skriver BBC.

Til sammenligning tager det omkring 60 millisekunder for et menneske at samle hånden i et af de tre greb, der henholdsvis skal banke modstanderen med en sten, klippe modparten over med en saks, eller pakke konkurrenten ind i papir.

Du kan se robotten i aktion her:

Kan bruges med anden teknologi

Robotten med navnet Janken, det japanske navn for sten, saks og papir, er således kommet til verden med en genkendelsesmotor snarere end logiske forudsigelser eller via genkendelsesmønstre, som tidligere sten, saks og papir-robotter har været bygget med.

Den tidligere version af Janken-robotten var 20 millisekunder om håndgenkendelsen, men nu sker reaktionen altså så godt som samtidigt med den menneskelige modstander.

At den slags robotter med lynhurtige reflekser kan udvikles til andet end at slå folk i den klassiske børneleg, fortæller robot-professor Sethu Vijayakumar fra Edinburgh Universitetet til BBC:

"Disse robotter har virkelig en hurtig reaktionstid, men der er scenarier, hvor selv et millisekunds forsinkelse ikke er acceptabelt, og det kunne være ved at undgå ulykker i forbindelse med virtuelle aktiemarkeder," siger Sethu Vijayakumar og fortsætter:

"I den slags tilfælde skal man kombinere både hurtig reaktionstid med højhastigheds-forudsigelser ved brug af spilteori og mønstergenkendelse," forklarer robot-professoren til BBC.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job