Computer lærer papir-sten-saks ved at se på

Det er lykkedes for forskere i England at få en computer til at lære spillet papir-sten-saks ved at observere mennesker spille mod hinanden.

Indhold

Forskere fra University of Leeds i England har udviklet en computer, der er i stand til at lære spil ved at observere, hvordan to mennesker spiller mod hinanden.

Målet var at bygge en maskine som kunne observere en ukendt scene med ukendte objekter og derefter lære at deltage på samme måde, som et barn lærer det.

Det lykkedes at få computeren til at deltage i et spil. Den var i stand til selv at starte et spil og finde ud af hvem som vandt spillet.

Spillet som computeren lærte var papir-sten-saks, der dog blev spillet med kort i stedet for hænderne.

På forskernes webside kan man se en video af selve indlæringsprocessen.

Der findes desuden en video hvor man kan se computeren spille mod et menneske.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland