Computer lærer papir-sten-saks ved at se på

Det er lykkedes for forskere i England at få en computer til at lære spillet papir-sten-saks ved at observere mennesker spille mod hinanden.

Indhold

Forskere fra University of Leeds i England har udviklet en computer, der er i stand til at lære spil ved at observere, hvordan to mennesker spiller mod hinanden.

Målet var at bygge en maskine som kunne observere en ukendt scene med ukendte objekter og derefter lære at deltage på samme måde, som et barn lærer det.

Det lykkedes at få computeren til at deltage i et spil. Den var i stand til selv at starte et spil og finde ud af hvem som vandt spillet.

Spillet som computeren lærte var papir-sten-saks, der dog blev spillet med kort i stedet for hænderne.

På forskernes webside kan man se en video af selve indlæringsprocessen.

Der findes desuden en video hvor man kan se computeren spille mod et menneske.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job