Sikkerhedsmand: Ny malware-type kan overføres gennem luften

Ny malware kan overføres gennem luften og kan inficere maskiner, der ikke engang er på nettet, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Man skulle tro, at det var løgn, men den er god nok: Et sikkerhedsfirma mener at have opdaget en metode til at overføre malware til en computer gennem luften.

Den nye malware - som sikkerhedsfirmaet har døbt badBIOS - angriber nogle af de fundamentale funktioner i computeren.

Sikkerhedsmanden Dragos Ruiu, der står bag opdagelsen, siger til tech-sitet Ars Technica, at han har tracket badBIOS i de seneste tre år.

Du kan læse hele historien hos Ars Technica her.

Han er imidlertid den endnu eneste sikkerhedsekspert, som hævder, at den luftoverførte malware findes.

Men han er på den anden side ganske anerkendt og står blandt andet bag sikkerhedskonferencerne CanSecWest og PacWest.

Sådan fungerer det

Ifølge sikkerhedsmanden inficerer badBIOS computerens BIOS - altså det lille stykke firmware, der styrer din maskine før styresystemet bootes.

Efter inficeringen vil badBIOS ifølge Dragos Ruiu begynde at installere farlig kode i selve styresystemet.

Ifølge sikkerhedsmanden er badBIOS angiveligt i stand til at modstå forsøg på sletning - selv hvis BIOS-firmware reinstalleres.

Ligeledes er der tale om en platform-uafhængig malware, som dermed kan fungere og inficere computere, der kører på en række forskellige styresystemer.

Disse inkluderer Windows, OS X, Linux og BSD, oplyser Dragos Ruiu.

Malwaren kan installeres via luften. Det sker ifølge sikkerhedsmanden ved hjælp af højfrekvente signaler, som computerens mikrofon opfanger.

Dragos Ruiu mener, at badBIOS er frontløberen i en hel serie af lignende næsten skjulte malware-typer, som kan ramme selv computere, der aldrig kobles på nettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect