Sikkerhedsmand: Ny malware-type kan overføres gennem luften

Ny malware kan overføres gennem luften og kan inficere maskiner, der ikke engang er på nettet, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Man skulle tro, at det var løgn, men den er god nok: Et sikkerhedsfirma mener at have opdaget en metode til at overføre malware til en computer gennem luften.

Den nye malware - som sikkerhedsfirmaet har døbt badBIOS - angriber nogle af de fundamentale funktioner i computeren.

Sikkerhedsmanden Dragos Ruiu, der står bag opdagelsen, siger til tech-sitet Ars Technica, at han har tracket badBIOS i de seneste tre år.

Du kan læse hele historien hos Ars Technica her.

Han er imidlertid den endnu eneste sikkerhedsekspert, som hævder, at den luftoverførte malware findes.

Men han er på den anden side ganske anerkendt og står blandt andet bag sikkerhedskonferencerne CanSecWest og PacWest.

Sådan fungerer det

Ifølge sikkerhedsmanden inficerer badBIOS computerens BIOS - altså det lille stykke firmware, der styrer din maskine før styresystemet bootes.

Efter inficeringen vil badBIOS ifølge Dragos Ruiu begynde at installere farlig kode i selve styresystemet.

Ifølge sikkerhedsmanden er badBIOS angiveligt i stand til at modstå forsøg på sletning - selv hvis BIOS-firmware reinstalleres.

Ligeledes er der tale om en platform-uafhængig malware, som dermed kan fungere og inficere computere, der kører på en række forskellige styresystemer.

Disse inkluderer Windows, OS X, Linux og BSD, oplyser Dragos Ruiu.

Malwaren kan installeres via luften. Det sker ifølge sikkerhedsmanden ved hjælp af højfrekvente signaler, som computerens mikrofon opfanger.

Dragos Ruiu mener, at badBIOS er frontløberen i en hel serie af lignende næsten skjulte malware-typer, som kan ramme selv computere, der aldrig kobles på nettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S