Nyt stykke teknologi kan ændre alt for dine it-løsninger

Lige nu betragtes nyt teknologi-koncept mest som en interessant gadget, men inden længe kan det få en afgørende betydning for dig og din arbejdsplads.

Artikel top billede

Det er meget muligt at Google Glass og såkaldte ‘smartglasses' i det hele taget indtil primært er blevet opfattet som fascinerende it-gadgets, men hvis du er it-chef eller arbejder i en it-afdeling, bør du ændre den opfattelse.

Det mener analysefirmaet Gartner, der skriver, at produkter som Google Glass tvinger CIO'erne til at se på, hvilken indflydelse denne form for teknologi vil have på virksomheden.

Blandt andet mener analysefirmaet, at it-brillerne potentielt kan øge effektiviteten i fremstillings-ledet, ude i marken eller i butikkerne.

"Smartglasses med augmented reality og kameraer kan øge effektiviteten hos teknikerne, udviklerne og medarbejdere, der arbejder i marken, inden for sundhed og inden for fremstilling," skriver Gartner blandt andet.

Analytikerne peger på, at der er en potentiale for at øge indtjeningen med flere milliarder kroner om året inden for diagnosticering og udbedring af problemer, fordi det kan gøres på hurtigt på stedet, og uden at man skal tilkalde eksperter.

Det vil ændre holdningen i it-organisationen

Ifølge analysefirmaet er det endnu under en procent af de amerikanske virksomheder, der har taget smartglasses i brug, men det ventes at stige til 10 procent inden for de næste fem år.

I takt med at priserne på brillerne falder, vil væksten tage yderligere til.

"Udbredelsen af smartglasses foregår langsomt, fordi de fordele, de giver, er dybt afhængige af de apps og services, der målrettes smartglasses."

"Men inden for de næste fem år vil miljøet omkring udvikle sig og inkludere flere apps, der klarer bestemte opgaver sammen med smartglasses, hvilket kan få it-organisationerne til at stille dem til rådighed for flere medarbejdere."

Computerworld har for nylig haft fokus på, hvordan der nu efter mange års snak endelig begynder at ske ting og sager med augmented reality - og hvordan man kommer i gang med at udvikle apps til Google Glass-platformen.

Læs også:

Sådan fungerer apps til Google Apps

Augmented reality: Historien om den evige it-drøm

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S