Nyt stykke teknologi kan ændre alt for dine it-løsninger

Lige nu betragtes nyt teknologi-koncept mest som en interessant gadget, men inden længe kan det få en afgørende betydning for dig og din arbejdsplads.

Artikel top billede

Det er meget muligt at Google Glass og såkaldte ‘smartglasses' i det hele taget indtil primært er blevet opfattet som fascinerende it-gadgets, men hvis du er it-chef eller arbejder i en it-afdeling, bør du ændre den opfattelse.

Det mener analysefirmaet Gartner, der skriver, at produkter som Google Glass tvinger CIO'erne til at se på, hvilken indflydelse denne form for teknologi vil have på virksomheden.

Blandt andet mener analysefirmaet, at it-brillerne potentielt kan øge effektiviteten i fremstillings-ledet, ude i marken eller i butikkerne.

"Smartglasses med augmented reality og kameraer kan øge effektiviteten hos teknikerne, udviklerne og medarbejdere, der arbejder i marken, inden for sundhed og inden for fremstilling," skriver Gartner blandt andet.

Analytikerne peger på, at der er en potentiale for at øge indtjeningen med flere milliarder kroner om året inden for diagnosticering og udbedring af problemer, fordi det kan gøres på hurtigt på stedet, og uden at man skal tilkalde eksperter.

Det vil ændre holdningen i it-organisationen

Ifølge analysefirmaet er det endnu under en procent af de amerikanske virksomheder, der har taget smartglasses i brug, men det ventes at stige til 10 procent inden for de næste fem år.

I takt med at priserne på brillerne falder, vil væksten tage yderligere til.

"Udbredelsen af smartglasses foregår langsomt, fordi de fordele, de giver, er dybt afhængige af de apps og services, der målrettes smartglasses."

"Men inden for de næste fem år vil miljøet omkring udvikle sig og inkludere flere apps, der klarer bestemte opgaver sammen med smartglasses, hvilket kan få it-organisationerne til at stille dem til rådighed for flere medarbejdere."

Computerworld har for nylig haft fokus på, hvordan der nu efter mange års snak endelig begynder at ske ting og sager med augmented reality - og hvordan man kommer i gang med at udvikle apps til Google Glass-platformen.

Læs også:

Sådan fungerer apps til Google Apps

Augmented reality: Historien om den evige it-drøm

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job