Nyt stykke teknologi kan ændre alt for dine it-løsninger

Lige nu betragtes nyt teknologi-koncept mest som en interessant gadget, men inden længe kan det få en afgørende betydning for dig og din arbejdsplads.

Artikel top billede

Det er meget muligt at Google Glass og såkaldte ‘smartglasses' i det hele taget indtil primært er blevet opfattet som fascinerende it-gadgets, men hvis du er it-chef eller arbejder i en it-afdeling, bør du ændre den opfattelse.

Det mener analysefirmaet Gartner, der skriver, at produkter som Google Glass tvinger CIO'erne til at se på, hvilken indflydelse denne form for teknologi vil have på virksomheden.

Blandt andet mener analysefirmaet, at it-brillerne potentielt kan øge effektiviteten i fremstillings-ledet, ude i marken eller i butikkerne.

"Smartglasses med augmented reality og kameraer kan øge effektiviteten hos teknikerne, udviklerne og medarbejdere, der arbejder i marken, inden for sundhed og inden for fremstilling," skriver Gartner blandt andet.

Analytikerne peger på, at der er en potentiale for at øge indtjeningen med flere milliarder kroner om året inden for diagnosticering og udbedring af problemer, fordi det kan gøres på hurtigt på stedet, og uden at man skal tilkalde eksperter.

Det vil ændre holdningen i it-organisationen

Ifølge analysefirmaet er det endnu under en procent af de amerikanske virksomheder, der har taget smartglasses i brug, men det ventes at stige til 10 procent inden for de næste fem år.

I takt med at priserne på brillerne falder, vil væksten tage yderligere til.

"Udbredelsen af smartglasses foregår langsomt, fordi de fordele, de giver, er dybt afhængige af de apps og services, der målrettes smartglasses."

"Men inden for de næste fem år vil miljøet omkring udvikle sig og inkludere flere apps, der klarer bestemte opgaver sammen med smartglasses, hvilket kan få it-organisationerne til at stille dem til rådighed for flere medarbejdere."

Computerworld har for nylig haft fokus på, hvordan der nu efter mange års snak endelig begynder at ske ting og sager med augmented reality - og hvordan man kommer i gang med at udvikle apps til Google Glass-platformen.

Læs også:

Sådan fungerer apps til Google Apps

Augmented reality: Historien om den evige it-drøm

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S