Her er vinderen af dansk milliardudbud

It-giganter har kæmpet om milliardstor ordrer på nyt epj-system. Nu er vinderen fundet i det hamrende vigtige udbud.

Artikel top billede

Epic og NNIT.

Sådan lyder navnet på vinderholdet, der netop har vundet et udbud, som Region Hovedstaden og Region Sjælland står bag.

Det fremgår af en pressemeddelelse.

Udbuddet er hamrende vigtigt - ikke bare for aktørerne - men også for hele epj-området, der er blevet kaldt Danmarks blodigste it-skandale.

Journaler er blevet kørt rundt i taxi, og kostbar tid er blevet brugt på uduelige systemer.

Derfor skal det bare spille nu. Med dette store udbud bliver der fundet en vinder, der står rigtigt godt til siden at kunne vinde andre regioner.

Læs mere om det her.

Mål: Et af de bedste i verden
Konkret er udbuddet udskrevet af de to regioner, der har mere end 30.000 såkaldte slutbrugere til det nye system.

Målsætningen er klar: "Det forventes, at systemet bliver et af de bedste i verden.."

Værdien af kontrakten forventes at løbe op i milliardklassen.

Alle de tre finalister i form af IBM/Systematic, CGI/Cerner og NNIT/Epic, der nåede helt frem til målstregen, har kæmpet benhårdt for at vise deres bedste sider.

Men de havde alle lig i lasten.

Det kan du læse mere om her.

Nu er vinderen så fundet.

Regioner: Grundig proces
Regionerne skriver i pressemeddelelsen, at der er gået en meget grundig proces forud for valget.

I løbet af 2012 og 2013 er "de tre systemer blevet evalueret og testet i tæt dialog med de kommende brugere, hvor mere end 500 sundhedspersoner fra de to regioner har været inddraget".

"De tre tilbudsgivere, Cerner, Epic og IBM, har tydeligt demonstreret, at de alle kan levere professionelle sundheds-it-systemer, men valget er faldet på Epic," hedder det.

Kontrakten forventes endeligt underskrevet den 20. december 2013.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S