Microsoft: Denne nye energikilde kan gøre datacentre meget billigere

Der er meget store muligheder i at drive datacentre med denne nye energikilde, der næsten intet fylder, mener Microsoft.

Artikel top billede

Det vil kunne nedbringe omkostningerne og hæve driftsikkerheden betydeligt, hvis datacentre blev drevet af lokale brændselsceller og ikke var afhængig af offentlige strøm-leverancer.

Sådan lyder det fra Microsoft i et research papir (pdf).

Ifølge Microsoft vil anvendelsen af lokale brændselsceller gøre det muligt at bygge datacentre i regioner med dårlig strømforsyning, men tilstedeværelsen af gas.

Microsoft peger på, at anvendelsen af mange små brændselsceller - som dem der mange steder i USA anvendes i propan-drevne skolebusser - vil gøre det muligt at fjerne meget store dele af det kabelnet, der sammenbinder de traditionelle datacentre.

Det skyldes, at man kan placere de små celler helt tæt på de af datacenterets servere, som de skal drive.

Hertil kommer, at kun få servere vil blive ramt, hvis en brændselscelle skulle stoppe med at virke, ligesom cellerne forurener væsentligt mindre, end hvis strømmen kommer fra offentlige kraftværker, hedder det.

Ifølge Microsoft optager et datacenters strøm-system - strømkabler, transformere og lignende - så meget plads, at det sænker behovet for kvadratmeter med 30 procent, hvis man i stedet satser på lokale brændselsceller.

Kan ikke skalere

Der er imidlertid også ulemper ved at anvende brændselsceller i driften af datacentre.

Cellerne producerer nemlig bedst elektricitet i en konstant strøm og under konstant load og har det med at reagere med sekunders forsinkelse, hvis behovet pludselig stiger.

Det er en udfordring i et datacenter, hvor elektricitets-behovet hele tiden varierer op eller ned.

Microsoft forestiller sig, at de mindre variationer kan dækkes ind ved hjælp af interne kondensatorer, mens de større ændringer kan fanges ved hjælp af batterier eller ved at indbygge en buffer, der kan fange og lagre store loads i de sekunder, som det vil tage brændselscellen at hidse sig op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS