Microsoft: Denne nye energikilde kan gøre datacentre meget billigere

Der er meget store muligheder i at drive datacentre med denne nye energikilde, der næsten intet fylder, mener Microsoft.

Artikel top billede

Det vil kunne nedbringe omkostningerne og hæve driftsikkerheden betydeligt, hvis datacentre blev drevet af lokale brændselsceller og ikke var afhængig af offentlige strøm-leverancer.

Sådan lyder det fra Microsoft i et research papir (pdf).

Ifølge Microsoft vil anvendelsen af lokale brændselsceller gøre det muligt at bygge datacentre i regioner med dårlig strømforsyning, men tilstedeværelsen af gas.

Microsoft peger på, at anvendelsen af mange små brændselsceller - som dem der mange steder i USA anvendes i propan-drevne skolebusser - vil gøre det muligt at fjerne meget store dele af det kabelnet, der sammenbinder de traditionelle datacentre.

Det skyldes, at man kan placere de små celler helt tæt på de af datacenterets servere, som de skal drive.

Hertil kommer, at kun få servere vil blive ramt, hvis en brændselscelle skulle stoppe med at virke, ligesom cellerne forurener væsentligt mindre, end hvis strømmen kommer fra offentlige kraftværker, hedder det.

Ifølge Microsoft optager et datacenters strøm-system - strømkabler, transformere og lignende - så meget plads, at det sænker behovet for kvadratmeter med 30 procent, hvis man i stedet satser på lokale brændselsceller.

Kan ikke skalere

Der er imidlertid også ulemper ved at anvende brændselsceller i driften af datacentre.

Cellerne producerer nemlig bedst elektricitet i en konstant strøm og under konstant load og har det med at reagere med sekunders forsinkelse, hvis behovet pludselig stiger.

Det er en udfordring i et datacenter, hvor elektricitets-behovet hele tiden varierer op eller ned.

Microsoft forestiller sig, at de mindre variationer kan dækkes ind ved hjælp af interne kondensatorer, mens de større ændringer kan fanges ved hjælp af batterier eller ved at indbygge en buffer, der kan fange og lagre store loads i de sekunder, som det vil tage brændselscellen at hidse sig op.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse