Dansk politi tavs: Øget pres på mistænkte CSC-folk

Presset er blevet øget på de mistænkte CSC-folk i stor svindelsag. Dansk politi er fuldstændig tavs om sagen, som CSC i Norden følger løbende.

Artikel top billede

Bagmandspolitiet er tavs omkring den store svindel-sag, der er under optrevling af det amerikanske børstilsyn hos it-giganten CSC.

Forleden kom det frem, at presset blev øget hos blandt andet tidligere CSC-folk, der var under mistanke i sagen, hvor der angiveligt er bevidst manipuleret af "afsporede" CSC-folk for et beløb, der tilsammen løber op i en halv milliard kroner.

Danske CSC-selskaber spiller en markant rolle i sagen, da mistanken også rettes imod disse selskaber.

Tidligere har jura-ekspert og professor Lars Bo Langsted fra Juridisk Institut på Aalborg Universitet udtalt, at Bagmandspolitiet burde interesse sig for sagen, da et dansk CSC-regnskab ligefrem indeholdt oplysninger om, at der var "mistanke om regnskabsmanipulation udført af tidligere ansatte."

"Når SEC opdager noget, der ligner ulovligheder i Danmark, ville jeg være overrasket, hvis de ikke kontakter Bagmandspolitiet eller andre danske myndigheder," udtalte professoren dengang til Computerworld.

Men hos Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet - også kaldet Bagmandspolitiet - vil man ikke kommentere sagen, selv efter den seneste udvikling, hvor flere CSC-folk i ind og udland har modtaget et såkaldt Wells Notice-brev fra det amerikanske børstilsyn.

"Jeg kan desværre ikke rigtigt kommentere på forholdet, da vores eventuelle involvering i sagen pt. i givet fald er på et stadie, hvor vi helst ikke vil have for meget fokus på, hvad vi eventuelt måtte foretage os," udtaler vicestatsadvokat Henrik Helmer Steen fra Bagmandspolitiet til Computerworld.

CSC's egen globale ledelse har kaldt personerne under mistanke for "afsporede", og CSC samarbejder fuldt ud med myndighederne om opklaringen af sagen.

CSC: Vi følger sagen løbende
Tidligere har CSC meddelt, at folk er blevet fyret grundet sagen, der har spredt sig fra danske CSC-selskaber og Norden til blandt andet Australien.

Hos CSC Nordic oplyser public relations officer Kim Ege Møller, at sagen køres fra USA.

"Vi overdrog for nogle år siden sagen og sagsakterne til de amerikanske børsmyndigheder - og vi har ikke siden været direkte involveret i undersøgelsen, men vi følger naturligvis sagen løbende," lyder det i en skriftlig kommentar.

Læs også:

Svindel-mistanke: Børstilsyn øger pres på CSC-folk

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S