Se hvor hurtigt dine kollegaer i it-branchen skifter job

It-folk er et troløst folkefærd. Kig dig omkring i kontorlandskabet, hvor én ud af fire leder efter et nyt job.

Artikel top billede

Danske it-folk er ikke tilfredse med deres nuværende arbejdsplads.

Det viser tal fra en stor Computerworld-undersøgelse blandt 2.804 personer, der arbejder i it-branchen.

Direkte adspurgt om man aktivt har søgt job hos en anden arbejdsgiver indenfor det sidste år, svarer 28 procent: Ja.

Med andre ord er mere end hver fjerde, der arbejder med it, klar til at sige farvel til arbejdspladsen og goddag til en ny chef.

"Det er velkendt, at vi i Danmark har en høj mobilitet, men det er et højt tal," siger Henrik Lambrecht Lund, lektor på Roskilde Universitet og forsker i arbejdsforhold.

"It-branchen er præget af, at hvis man ikke er i bevægelse hele tiden, så er det en nedkvalificering."

Nyt job giver bedre cv

Bevægeligheden i it-branchen understreges også af, at medarbejderne ikke bare søger job, men også skifter job.

25 procent har således været ansat i mindre end et år på den samme arbejdsplads.

"It-branchen er præget af, at hvis man ikke er i bevægelse hele tiden, så er det en nedkvalificering. Et jobskifte handler derfor om at bygget et cv op," forklarer han.

"Det handler om, at de ansatte vil udvikle deres potentiale, så man bliver attraktiv for markedet. Folk søger også altid mod bedre arbejdsforhold, selv om de allerede har gode forhold. "

På den anden sider peger Henrik Lambrecht Lund også på, at der er store krav til ansatte i it-stillinger.

"It-branchen er et spændende arbejdsområde, men det er hårdt, at man eksempelvis har mange fakturerbare timer. Det kan godt være lønsomt og prestigefyldt i en periode, men min erfaring er, at man søger væk, fordi det er et hårdt pres."

"De mange jobskifter afspejler også dynamikken i branchen, hvor tingene går meget hurtigt, og så har mange it-folk brede kvalifikationer, som kan bruges flere steder." 

Utilfredshed med lønnen kan heller ikke udelukkes.

Halvdelen af de adspurgte er nemlig ikke tilfreds med lønudviklingen i det seneste år.

Webfolk har mest fart på

Webudviklere er den gruppe, der har kortest anciennitet.

Kun 48 procent har været på den samme arbejdsplads i maksimalt to år. 70 procent har arbejdet i samme firma i højst fire år, viser besvarelserne.

"Det kan være en konsekvens af, at man ikke må gå i stå. Når udviklingsarbejdet bliver til drift, skifter folk til nye projekter, hvor man igen kan være innovativ og kreativ."

De hyppige job-skift har dog konsekvenser.

"Folk, der skifter arbejde, bliver sat overfor en meget stejl læringskurve. Der er ikke tid til, at man sættes ind i tingene stille og rolig. Det betyder, at der er et hårdt pres fra første dag. Desuden skifter omgivelserne, og det ødelægger de rytmer, som man bygger op sammen med erfaring. Rytmer, der ellers giver ro," lyder analysen fra Henrik Lambrecht Lund.

Mange ramt af stress

Otte procent af de adspurgte i undersøgelsen fortæller, at de har været sygemeldte med stres inden for de seneste tre år.

"Det er et højt tal, men det reelle antal af stressramte ved man fra forskningen ligger langt højere end det tal, som giver sygemeldinger. De fleste bliver ikke syge, men kan klare stressproblemerne ved egen hjælp eventuelt ved at tage et par fridage eller træde ud af nogle projekter," siger Henrik Lambrecht Lund. 

29 procent siger da også, at de er blevet mere stressede i det forløbne år.

Så længe har danske it-folk siddet i deres nuværende job. Tallene er i procent:

Har du skiftet job inden for det sidste år, så send en mail til n.devantier@cw.dk og fortæl hvorfor.

Læs også:
Efter to år med vilde stigninger: Lønnen falder for Microsofts chefer

It-direktør kåret som årets bedste leder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job