Mobile løsninger: Denne type apps buldrer frem

Mobile løsninger er hotte, men skal det være en native app, en browser-løsning eller en hybrid model, der kombinerer de to verdener?

Artikel top billede

Mens det er de færreste, der vil argumentere imod, at smartphones og tablets skal tages seriøst i forretningsøjemed, er der noget større uenighed, når det kommer til, hvordan man lettest griber udviklingen af virksomhedens mobile løsninger an.

Skal man satse på at udvikle en native app til hver af de styresystemer, der ligger på medarbejderne og kundernes smartphones og tablets?

Eller er det mere fordelagtigt at satse på at lave en HTML5-løsning, der kan fungere i alle browsere?

Den tredje mulighed vil ofte være at satse på en hybrid løsning, der kombinerer det bedste fra de to verdener.

Det konkluderer undersøgelse

Venturebeat.com skriver om en interessant undersøgelse, hvor 3.500 udviklere, CIO'er og tekniske chefer er blevet spurgt, hvilken model de foretrækker, når flere platforme skal understøttes? 

Hertil svarer 41 procent, at de foretrækker ren HTML til alle platforme.

32 procent peger på, at det er hybride apps, der giver mest mening.

19 procent siger, at de foretrækker en enkelt native løsning samt HTML.

Endelig lyder svaret fra blot otte procent, at de går efter rene native app-løsninger til at understøtte flere platforme.

Nu skal det tilføjes, at undersøgelsen er foretaget på vegne af en virksomhed, der leverer cross-platform udviklings-løsninger, og at den skal ses i det lys - men tendensen til mere HTML og mindre native udvikling er også dokumenteret andre steder.

Hybride apps vinder frem

Analysefirmaet Gartner har eksempelvis vurderet, at over halvdelen af de mobile apps, der bliver udrullet i 2016, vil være hybride.

"Virksomhederne indser i stigende grad, at de er nødt til at understøtte flere platforme, specielt når BYOD (bring your own device) får momentum."

Derfor arbejdes der i stigende grad med hybride arkitekturer, der kombinerer HTML 5-løsninger med native apps.

Analysefirmaets råd er, at man som virksomhed undersøger, hvilke udvikler-platforme der gør det muligt at udvikle native apps, hybride apps og web-løsninger ud fra den samme kode.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Nye apps: Dette vigtige område område overser it-afdelingen

Sådan ser fremtidens apps ud: Kombinerer to verdener

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS