Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Først blev Winamp erklæret død. Men nu bliver der igen blæst liv i programmet, der angiveligt står på indkøbslisten i et af de helt tunge it-firmaer.

Artikel top billede

Efter 15 år som medieafspiller blev Winamp i sidste uge erklæret død.

Den 20. december blev i sidste uge udråbt som dødsdatoen for den engang så populære afspiller.

Men nu fortæller kilder til teknologi-siden Techcrunch, at der forhandles om en løsning, der kan blæse nyt liv i det efterhånden ikoniske program, der ellers har levet et stille liv i de seneste år.

Microsoft byder ind

Det er selveste Microsoft, der nævnes som den potentielle køber af programmet sammen med Shoutcast, der er en streaming-tjeneste, som AOL også har under sine vinger, og som også stammer fra opkøbet af firmaet Nullsoft i 1999.

Efter opkøbet i 1999 mistede Winamp den glans, der ellers havde lyst op omkring programmet op mod årtusindskiftet.

For et par år siden blev Winamp relanceret i nye versioner til Android og Mac, men programmet har aldrig formået at bide sig fast igen.

Men nu nævnes Microsoft altså som en potentiel køber - dog kun af anonyme kilder, som Techcrunch har snakket med.

Her er en gennemgang af Winamps liv på syv minutter:

Hvad skal det bruges til?

Der spekuleres naturligvis i, hvad Microsoft skal med programmet.

Og det kan være lidt svært at få øje på konkrete områder. Men Shoutcast-delen, der er en portal, som samler mere end 50.000 radiostationer, kan måske være en funktion, som Microsoft vil føje til Xbox Music-platformen.

De to parter skal først blive enige om en pris inden den 20. december.

Hverken AOL eller Microsoft har ønsket at kommentere rygterne fra Techcrunch.

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Slet Winamp - den er hullet som en si

Download: Fem gode medieafspillere kæmper om din gunst

Winamp fylder 10 år ? svinger musikken stadig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S