Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Først blev Winamp erklæret død. Men nu bliver der igen blæst liv i programmet, der angiveligt står på indkøbslisten i et af de helt tunge it-firmaer.

Artikel top billede

Efter 15 år som medieafspiller blev Winamp i sidste uge erklæret død.

Den 20. december blev i sidste uge udråbt som dødsdatoen for den engang så populære afspiller.

Men nu fortæller kilder til teknologi-siden Techcrunch, at der forhandles om en løsning, der kan blæse nyt liv i det efterhånden ikoniske program, der ellers har levet et stille liv i de seneste år.

Microsoft byder ind

Det er selveste Microsoft, der nævnes som den potentielle køber af programmet sammen med Shoutcast, der er en streaming-tjeneste, som AOL også har under sine vinger, og som også stammer fra opkøbet af firmaet Nullsoft i 1999.

Efter opkøbet i 1999 mistede Winamp den glans, der ellers havde lyst op omkring programmet op mod årtusindskiftet.

For et par år siden blev Winamp relanceret i nye versioner til Android og Mac, men programmet har aldrig formået at bide sig fast igen.

Men nu nævnes Microsoft altså som en potentiel køber - dog kun af anonyme kilder, som Techcrunch har snakket med.

Her er en gennemgang af Winamps liv på syv minutter:

Hvad skal det bruges til?

Der spekuleres naturligvis i, hvad Microsoft skal med programmet.

Og det kan være lidt svært at få øje på konkrete områder. Men Shoutcast-delen, der er en portal, som samler mere end 50.000 radiostationer, kan måske være en funktion, som Microsoft vil føje til Xbox Music-platformen.

De to parter skal først blive enige om en pris inden den 20. december.

Hverken AOL eller Microsoft har ønsket at kommentere rygterne fra Techcrunch.

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Slet Winamp - den er hullet som en si

Download: Fem gode medieafspillere kæmper om din gunst

Winamp fylder 10 år ? svinger musikken stadig?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S