Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Først blev Winamp erklæret død. Men nu bliver der igen blæst liv i programmet, der angiveligt står på indkøbslisten i et af de helt tunge it-firmaer.

Artikel top billede

Efter 15 år som medieafspiller blev Winamp i sidste uge erklæret død.

Den 20. december blev i sidste uge udråbt som dødsdatoen for den engang så populære afspiller.

Men nu fortæller kilder til teknologi-siden Techcrunch, at der forhandles om en løsning, der kan blæse nyt liv i det efterhånden ikoniske program, der ellers har levet et stille liv i de seneste år.

Microsoft byder ind

Det er selveste Microsoft, der nævnes som den potentielle køber af programmet sammen med Shoutcast, der er en streaming-tjeneste, som AOL også har under sine vinger, og som også stammer fra opkøbet af firmaet Nullsoft i 1999.

Efter opkøbet i 1999 mistede Winamp den glans, der ellers havde lyst op omkring programmet op mod årtusindskiftet.

For et par år siden blev Winamp relanceret i nye versioner til Android og Mac, men programmet har aldrig formået at bide sig fast igen.

Men nu nævnes Microsoft altså som en potentiel køber - dog kun af anonyme kilder, som Techcrunch har snakket med.

Her er en gennemgang af Winamps liv på syv minutter:

Hvad skal det bruges til?

Der spekuleres naturligvis i, hvad Microsoft skal med programmet.

Og det kan være lidt svært at få øje på konkrete områder. Men Shoutcast-delen, der er en portal, som samler mere end 50.000 radiostationer, kan måske være en funktion, som Microsoft vil føje til Xbox Music-platformen.

De to parter skal først blive enige om en pris inden den 20. december.

Hverken AOL eller Microsoft har ønsket at kommentere rygterne fra Techcrunch.

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Slet Winamp - den er hullet som en si

Download: Fem gode medieafspillere kæmper om din gunst

Winamp fylder 10 år ? svinger musikken stadig?

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect