Facebook efter dansk kritik: Sådan er reglerne altså

Efter at fem danskere i en usability-test har kritiseret forståelsen af Facebooks regler, svarer det sociale medie igen. Læs her, hvordan Facebook holder øje med, at du ikke forbryder dig mod reglerne.

Artikel top billede

Efter at Computerworld har fået brugertestet Facebooks regelsæt med fem danske testpersoner, der alle vender mundvigen nedad over det kringlede regelsæt, tager kæmpen inden for sociale medier til genmæle.

Facebook hævder i en mail til Computerworld, at selskabets regler netop er blevet opdaterede, for at de skal være nemmere for brugerne at finde og blive kloge på.

"Vi reviderer konstant vores standarder og lytter til feedback fra brugerne, hvilket er årsagen til, at Facebook for nylig opdaterede politik for blandt andet brugen af data ved at simplificere, hvordan vi forklarer dem," forklarer Frida Löwengren, PR-talsperson for Facebook i Norden.

Vores test viser noget andet

Men Computerworlds test viser netop, at teksterne er svære at læse, da de indeholder svære ord og lange sætninger.

Vi vil derfor gerne høre, hvor mange Facebook-brugere der egentlig læser betingelserne, inden de kaster sig ud i at dele data og meget personlige oplysninger på det sociale medie med mere end en milliard brugere.

"Vi har ikke nogen statistik for dette, men selvfølgelig opfordrer vi alle brugere til at gennemlæse brugerbetingelserne, når de begynder med at bruge en ny service, og det gælder også Facebook," svarer Facebooks talsperson, Frida Löwengren.

Hvem ejer dine billeder på Facebook?

Brugerne i vores brugervenlighedstest af Facebooks betingelser afslører en tvivl om, hvem der egentlig ejer de oploadede billeder.

Det har vi derfor også spurgt Facebook om, som svarer:

"Facebook har ret til at bruge dit foto (profilbillede) inden for platformen. Dette betyder så ikke, at Facebook kan dele dit billede uden for platformen, men derimod bruge det til forslag for ikke-venner, der så kan tilføje dig som ven," lyder forklaringen, som fortsætter:

"Hvis du ønsker at slette dine Facebook-konto, har Facebook ikke længere nogen rettigheder til at benytte dit billede på platformen, og dine informationer bliver fuldstændig slettet."

Ukendt antal karantæner

Flere brugere i Computerworlds test fremhæver også, at Facebook har en del regler omkring mobning, oprettelse af flere profiler og udelukkelsen af personer, der er dømte seksualforbrydere.

Hvor længe skal brugerne trækkes med uforståelige regler?

Hvordan sørger Facebook egentlig for, at disse regler bliver overholdt?

"Facebook har et vidtrækkende bruger-rapporteringssystem, som dækker al indholdet på platformen. Brugere kan nemt rapportere, hvis Facebooks regler bliver brudt, og så kan man fortælle, hvordan et billede, andet indhold eller en bruger misbruger vores vilkår," svarer Facebook til Computerworld og understreger, at Facebook reagerer hurtigt på den slags anmeldelser.

I den forbindelse vil Computerworld gerne have svar på, hvor mange der forbryder sig mod de svært forståelige regler via det vidtrækkende brugerrapporteringssystem, så de bliver smidt af tjenesten eller får karantæne fra det sociale medie.

Men datakæmpen Facebook fortæller, at selskabet ikke har tal over hverken danske eller internationale personer, der bliver smidt i skammekrogen eller helt ud af Facebook for at have forbrudt sig mod reglerne.

Kringlede regler fortsætter

En tilbagevendende pointe i Computerworlds brugertest er en generel trælshed over, at reglerne er svære at læse, og at stort set ingen af de fem testpersoner ville gøre det af egen fri vilje, hvis ikke de var med i et forsøg.

Den pointe har vi også vendt med Facebook i det følgende spørgsmål:

Hvor længe vil Facebook vedblive med at skrive/formulere brugervilkår, som ingen læser og - hvis de gør - ikke forstår?

Til det svarer Facebook i en mail:

"Hvad der er tilladt på platformen og ikke tilladt, samt hvordan brugerens informationer bliver brugt, er forklaret på forskellige måder på sitet. Desuden har vi udformet separate uddannelsessider for teenagere, forældre og lærere," svarer Facebooks nordiske pr-person Frida Löwengren.

For at blive klogere på disse regler henviser hun til Facebooks forside til de forskellige regelsæt, som altså får tommelfingeren nedad i Computerworlds brugervenlighedstest. 

Læs også: 
Dansker om Facebooks regler: Umulige at overskue

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S