Danskere jamrer over Facebooks regler: Helt umulige

Test: Brugervenligheds-test afslører stor usikkerhed om, hvilke regler Facebook spiller efter. Læs og hør her, hvad danskerne ikke forstår i Facebook-reglerne.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto.

Støn. Pust. Gab.

Sådan reagerer fem helt almindelige danskere, som Computerworld i samarbejde med brugervenlighedsfirmaet Usertribe har bedt om at læse servicevilkår for brugen af Facebook.

Servicevilkår er den indledende tekst, som de fleste bruger under 10 sekunder på at skimme, inden de sætter et flueben i 'accepter betingelserne', trykker 'okay' og kommer i gang med at bruge tjenesten.

"Tørt og kedeligt"

Men ved vi egentlig, hvad vi siger ja til? Og hvordan er det egentlig at pløje sig igennem vilkårene hos det sociale medie med mere end en milliard brugere?


Umulige at overskue: En testperson kommer med gode råd til Facebook, om hvordan selskabet fremover kan skrive sine servicevilkår.

Det har Computerworld sat sig for at undersøge med disse bruger-tests, hvor der er afsat små 10 minutter til at komme lidt mere i bund og læse servicevilkår igennem, hvilket en testperson opsummerer på følgende måde:

"Det bliver hurtigt tørt og kedeligt," lyder skudsmålet, efter at hun har brugt en halv time af sit liv til at kigge på licensbetingelser og besvare Computerworlds spørgsmål.

Ja, ja, vi forstår det godt

De fem testpersoner tilkendegiver alle i deres gennemgang, at de på de overordnede linjer er med på, hvad servicevilkår-teksten handler om.

Men en ting er at tilkendegive forståelse. En anden sag er, at man også rent faktisk forstår vilkårene.

Hvem ejer mine Facebook-billeder?

En gennemgang af Facebooks meget omdiskuterede servicevilkår i testen afslører således tvivl mellem testpersonerne om, hvem de uploadede billedfiler egentlig tilhører. 

"De har krav på alle ting, jeg lægger op, så måske skal jeg bare være fornuftig og ikke lægge noget op, som jeg ikke ønsker skal deles med andre, eller som bliver brugt i en anden sammenhæng," fortæller en testperson. 

En anden bruger udtaler i løbet af testen om Facebooks servicevilkår:

"Tidligere stod der, at Facebook ejede alt indhold, nu står der, at brugeren ejer indholdet. Det må jo komme an på en prøve."

Flere overraskelser hos Facebook 
Alle test-brugere mener, at de har forstået reglerne, blandt andet fordi de har fulgt med i medierne.

Samtidig er der flere, som finder opsigtsvækkende passager i teksten.

"Jeg blev faktisk lidt overrasket over, at du ikke må bruge Facebook, hvis du er en dømt seksualforbryder," siger en testperson.

"Men kun, hvis du er dømt," funderer en anden. 

En tredje testperson sætter spørgsmålstegn ved, om Facebook overhovedet kontrollerer, om folk lever op til det langhårede regelsæt.

For efter at have læst Facebooks Sikkerheds-afsnit, hvor der blandt andet står, at man ikke må mobbe, oprette falske profiler og oprette yderligere konti uden Facebooks tilladelse, konstaterer hun tørt:

"Mange af disse ting gør folk jo alligevel, så jeg ved ikke, om Facebook har nogen kontrol".

Læs Facebooks svar på kritikken her 

Giv din mening til kende: Har du nogensinde selv læst licensbetingelser helt igennem? Hvad er din personlige oplevelser med software-selskabernes servicevilkår?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S