Slår alt andet: Denne teknologi gør din mobil til den vigtigste device

ComputerViews: Hver eneste dag står vi med sammensmeltningen af to af de vigtigste teknologi-områder lige nu i hånden. Måske ser vi det ikke. Men mulighederne er enorme.

Artikel top billede

ComputerViews: Vi lever i en tid, hvor alting bevæger sig mod mobil.

Pc-salget faldet med stor fart og står ifølge analysehuset Gartner til kun at komme til at udgøre 13 procent af det samlede device-salg i år - endda medregnet salget af bærbare.

Du kan læse mere om det faldende pc-salg her: Pc-salget i Europa styrtdykker: Kendt mærke får gevaldige tæsk

Med andre ord: Vi bliver mere og mere afhængige af vores små mobile devices - smartphones, phablet-telefoner og tablet-computere - til håndteringen af de daglige opgaver.

Grundene til denne overgang fra en pc-domineret til en verden domineret af små mobile devices er mange, men handler dybest set om begejstring:

At vi for tiden er begejstrede for tablet, phablet og smartphones, mens pc'erne er blevet kedelige, funktionelle, dagligdags apparater, som bare skal køre - lidt ligesom kaffemaskinen eller opvaskemaskinen.

Når to og to giver syv

Udviklingen får alvor vinger, hvis vi medregner mulighederne for cloud computing, der på mange måder er selve drivakslen under den mobile revolution.

I sig selv sprutter den typiske mobile små-device ikke ligefrem af hestekræfter. I forhold til pc'erne halter de eksempelvis langt bagefter på vitale områder som hukommelse, storage-kapacitet og processor-kraft.

Og her kommer cloud'en ind i billedet som det tryllestøv, der kan trylle de mobile små-devices om til funktionsdygtige og anvendelige computere, hvor storage og data-behandling i meget stort omfang håndteres uden for den mobile device, der bare bliver en slags styreenhed med sin begrænsede kapacitet.

En af de vigtigste teknologi-trends

Tendensen er så klar, at den såkaldte 'Mobile Cloud' ser ud til at blive en af de vigtigste teknologi-trends i 2014.

Analysehuset IDC kategoriserer endda den sammensmeltede symbiose af mobile enheder og cloud som en selvstændig platform, som IDC kalder for '3rd Platform.'

Her ser IDC meget stort udviklings- og forretningspotentiale i mulighederne for eksempelvis løbende at synkronisere data mellem mange enheder og tilgå forretnings-applikationer når som helst og (næsten) fra hvor som helst.

Hertil kommer mulighederne for at skalere vildt og uhæmmet op og ned, hvis behovet opstår.

Det store potentiale

Den mobile cloud giver med andre ord som aldrig før muligheder for aldrig at frakoble sig dine forretnings-applikationer, data og den virtuelle verden, som en pc gør.

I toget. I sengen. På farten. På fortovet. Ved købmanden. Mellem møder. Under møder. Og så videre.

For den almindelige bruger gælder det 'ordinære' applikationer som mail, Facebook, Twitter og det mylder af storage-løsninger, der dukker op for tiden, som Box, DropBox, SkyDrive, Google Drive og så videre.

Du kan læse mere om Computerworld-læsernes storage-favoritter i denne nye måling: Her er de mest populære tjenester til online-storage.

For professionelle brugere gælder det brugen af tunge forretnings-applikationer og (med tiden) muligheden for at drive hele butikken på farten.

Cloud og mobil forenet

Brugen af cloud computing er for alvor på vej frem, og den udvikling vil fortsætte i de kommende år - også i stort omfang i andre markeder end det mobile marked.

Det ændrer dog ikke på, at netop cloud og mobil i dag er de to områder, der ser ud til at få mest tyngde og betyde mest i de kommende år.

Og kombineret i "Mobile Cloud" kan de to områder forstærke vægten af hinanden i en grad, der gør, at de samlet kan blive en regulær forandringsmotor i vores måde at drive forretning og benytte data på.

Som når to og to bliver syv.

Læs også:

Her er din næste digitale gadget: En "Phablet"

Din pc skal ned i pris - og have flere hestekræfter

Tumult på det danske pc-marked - salget falder

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S