Nye direktører til både Telmore og Fullrate

Opdateret: TDC udnævner nye direktører til både Telmore og Fullrate.

Artikel top billede

Både Telmore og Fullrate får nye direktører i begyndelsen af det nye år, meddeler TDC.

Rasmus Busk bliver kommerciel direktør for Telmore-brandet, mens Lars Asger Petersen bliver direktør i Fullrate.

Fullrate-stillingen har været ledig, siden Peter Mægbæk Madsen fratrådte i september. 

Rasmus Busk, der er 33 år, kommer fra en stilling som COO og partner i Mofibo Books og er tidligere afdelingsdirektør i TDC.

"Rasmus Busk besidder de specifikke kvaliteter, der kan tilføre Telmore et nyt perspektiv, og har igennem sin karriere ført klart bevis for, at han kan tilføre vækst, innovativ produktudvikling og strategisk indsigt," udtaler Anders Jensen, koncerndirektør i TDC Group, i en pressemeddelelse.

TDC valgte så sent som i sidste måned at lukke Telmore som et selvstændigt selskab, så det fremover alene fortsætter som varemærke, mens selve selskabet og dets omkring 150 medarbejdere overflyttes til TDC.

Computerworld-mand til Fullrate

41-årige Lars Asger Petersen kommer fra en stilling som salgsdirektør hos Computerworld og skal stå i spidsen for lavprisselskabet Fullrate fra den 1. februar.

Han har tidligere stået i spidsen for lavprisselskaberne CBB og Bibob.

"Lars Asger Petersen kommer med den rette energi og har en klar forståelse for præcis, hvad der skal til for at skabe vækst i branchen," skriver TDC.

TDC købte bredbåndsudbyderen Fullrate tilbage i 2009, mens Henrik Poulsen fortsat var TDC-direktør.  

Læs også:

TDC lukker Telmore som selvstændigt selskab

TDC: Derfor sender vi Fullrate i haserne på 3 og Telia

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network