Nye direktører til både Telmore og Fullrate

Opdateret: TDC udnævner nye direktører til både Telmore og Fullrate.

Artikel top billede

Både Telmore og Fullrate får nye direktører i begyndelsen af det nye år, meddeler TDC.

Rasmus Busk bliver kommerciel direktør for Telmore-brandet, mens Lars Asger Petersen bliver direktør i Fullrate.

Fullrate-stillingen har været ledig, siden Peter Mægbæk Madsen fratrådte i september. 

Rasmus Busk, der er 33 år, kommer fra en stilling som COO og partner i Mofibo Books og er tidligere afdelingsdirektør i TDC.

"Rasmus Busk besidder de specifikke kvaliteter, der kan tilføre Telmore et nyt perspektiv, og har igennem sin karriere ført klart bevis for, at han kan tilføre vækst, innovativ produktudvikling og strategisk indsigt," udtaler Anders Jensen, koncerndirektør i TDC Group, i en pressemeddelelse.

TDC valgte så sent som i sidste måned at lukke Telmore som et selvstændigt selskab, så det fremover alene fortsætter som varemærke, mens selve selskabet og dets omkring 150 medarbejdere overflyttes til TDC.

Computerworld-mand til Fullrate

41-årige Lars Asger Petersen kommer fra en stilling som salgsdirektør hos Computerworld og skal stå i spidsen for lavprisselskabet Fullrate fra den 1. februar.

Han har tidligere stået i spidsen for lavprisselskaberne CBB og Bibob.

"Lars Asger Petersen kommer med den rette energi og har en klar forståelse for præcis, hvad der skal til for at skabe vækst i branchen," skriver TDC.

TDC købte bredbåndsudbyderen Fullrate tilbage i 2009, mens Henrik Poulsen fortsat var TDC-direktør.  

Læs også:

TDC lukker Telmore som selvstændigt selskab

TDC: Derfor sender vi Fullrate i haserne på 3 og Telia

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S