Nye direktører til både Telmore og Fullrate

Opdateret: TDC udnævner nye direktører til både Telmore og Fullrate.

Artikel top billede

Både Telmore og Fullrate får nye direktører i begyndelsen af det nye år, meddeler TDC.

Rasmus Busk bliver kommerciel direktør for Telmore-brandet, mens Lars Asger Petersen bliver direktør i Fullrate.

Fullrate-stillingen har været ledig, siden Peter Mægbæk Madsen fratrådte i september. 

Rasmus Busk, der er 33 år, kommer fra en stilling som COO og partner i Mofibo Books og er tidligere afdelingsdirektør i TDC.

"Rasmus Busk besidder de specifikke kvaliteter, der kan tilføre Telmore et nyt perspektiv, og har igennem sin karriere ført klart bevis for, at han kan tilføre vækst, innovativ produktudvikling og strategisk indsigt," udtaler Anders Jensen, koncerndirektør i TDC Group, i en pressemeddelelse.

TDC valgte så sent som i sidste måned at lukke Telmore som et selvstændigt selskab, så det fremover alene fortsætter som varemærke, mens selve selskabet og dets omkring 150 medarbejdere overflyttes til TDC.

Computerworld-mand til Fullrate

41-årige Lars Asger Petersen kommer fra en stilling som salgsdirektør hos Computerworld og skal stå i spidsen for lavprisselskabet Fullrate fra den 1. februar.

Han har tidligere stået i spidsen for lavprisselskaberne CBB og Bibob.

"Lars Asger Petersen kommer med den rette energi og har en klar forståelse for præcis, hvad der skal til for at skabe vækst i branchen," skriver TDC.

TDC købte bredbåndsudbyderen Fullrate tilbage i 2009, mens Henrik Poulsen fortsat var TDC-direktør.  

Læs også:

TDC lukker Telmore som selvstændigt selskab

TDC: Derfor sender vi Fullrate i haserne på 3 og Telia

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S