"Hobbitten 2" hamrer Nordisk Films it-system i sort

En menneskelig fejl, ivrige biografgængere og en mega-populær film var i går en farlig cocktail for Nordisk Film, som havde timelange køer foran sit bookingsystem. Læs her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Efter at Nordisk Film i går klokken 10 åbnede for forsalget til "Hobbitten: Dragen Smaugs ødemark", også kendt som "Hobbitten 2", blev Nordisk Films bookingsystem for alvor presset.

En menneskelig fejl var medvirkende til en kædereaktion af hændelser, så bookingssystemet først gik i sort, og folk senere måtte vente i flere timer på at bestille film via Kino.dk.

"Det er selvfølgelig langt fra tilfredsstillende, og vi er nu i dialog med vores leverandør om, hvordan vi kan løse problemet," fortæller den tekniske chef fra Nordisk Films biografer, Jan Petersen, til Computerworld.

En menneskelig fejl

Problemerne startede, da "Hobbitten 2" skulle i forsalg, og en menneskelig indtastningsfejl bevirkede, at de 2.000 forestillinger af filmen ikke var sendt over til Kino.dk's servere.

Den fejl blev opdaget, en god halv time efter at filmen burde havde været i forsalg og synlig for publikum på Kino.dk.

Og da først forsalgsmulighederne åbnede på Kino.dk med en god forsinkelse, væltede ivrige biografgængere ind i et omfang, der fik Nordisk Films biografbookingssystem Dolphin til at bryde sammen i en halv times tid.

"For at håndtere efterspørgslen lukker vi køen, genstarter systemerne og gør klar til at modtage folk igen," fortæller Jan Petersen om situationen i går ved middagstid.

System kun nede i kort tid

Han beretter, at set fra Nordisk Film Biografers side var systemerne helt oppe igen ved 13-tiden, hvilket reelt vil sige et ganske kort nedbrud.

På dette tidspunkt var der dog allerede skabt flere timers ventetid for de godt 30.000 folk, som selskabets køtæller har registeret i løbet af dagen.

Computerworld har eksempelvis dokumentation for, at kunder i flere tilfælde måtte vente langt over to timer for at kunne bestille en biografbillet.

Først ud på aftenen begyndte køen at klinge af, og Kino.dk fortæller, at der frem til klokken 23 var pæne køer, hvor ventetiden dog var reduceret til minutter frem for timer.

Ingen panik før Justin Bieber

I dag klokken 12 har Nordisk Films Biografer så forsalg til Justin Bieber-filmen "Never Say Never" med en ganske ungdommelig målgruppe, som biografkæden forventer også vil skabe et vist pres på bookingsystemet.

"Vi forventer dog ikke, at det bliver lige så heftigt som til "Hobbitten 2", og i dag har vi styr på, hvor mange gæster vi kan lukke ind til bookingen ad gangen. Hvis der kommer flere ind, kan vi dog godt risikere et nyt nedbrud," erkender Jan Petersen.

Han nævner samtidig, at ventetider generelt er svære at gøre op.

En fornemmelse for ventetiderne på de mest populære film kan man måske få, når publikum ved åbningen til forsalget på Francis Lawrence-filmen "The Hunger Games: Catching Fire" ved starten måtte vente i en halv times tid på at bestille billet.

At folk så i går måtte vente fire til fem gange så længe, beklager Jan Petersen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos