"Hobbitten 2" hamrer Nordisk Films it-system i sort

En menneskelig fejl, ivrige biografgængere og en mega-populær film var i går en farlig cocktail for Nordisk Film, som havde timelange køer foran sit bookingsystem. Læs her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Efter at Nordisk Film i går klokken 10 åbnede for forsalget til "Hobbitten: Dragen Smaugs ødemark", også kendt som "Hobbitten 2", blev Nordisk Films bookingsystem for alvor presset.

En menneskelig fejl var medvirkende til en kædereaktion af hændelser, så bookingssystemet først gik i sort, og folk senere måtte vente i flere timer på at bestille film via Kino.dk.

"Det er selvfølgelig langt fra tilfredsstillende, og vi er nu i dialog med vores leverandør om, hvordan vi kan løse problemet," fortæller den tekniske chef fra Nordisk Films biografer, Jan Petersen, til Computerworld.

En menneskelig fejl

Problemerne startede, da "Hobbitten 2" skulle i forsalg, og en menneskelig indtastningsfejl bevirkede, at de 2.000 forestillinger af filmen ikke var sendt over til Kino.dk's servere.

Den fejl blev opdaget, en god halv time efter at filmen burde havde været i forsalg og synlig for publikum på Kino.dk.

Og da først forsalgsmulighederne åbnede på Kino.dk med en god forsinkelse, væltede ivrige biografgængere ind i et omfang, der fik Nordisk Films biografbookingssystem Dolphin til at bryde sammen i en halv times tid.

"For at håndtere efterspørgslen lukker vi køen, genstarter systemerne og gør klar til at modtage folk igen," fortæller Jan Petersen om situationen i går ved middagstid.

System kun nede i kort tid

Han beretter, at set fra Nordisk Film Biografers side var systemerne helt oppe igen ved 13-tiden, hvilket reelt vil sige et ganske kort nedbrud.

På dette tidspunkt var der dog allerede skabt flere timers ventetid for de godt 30.000 folk, som selskabets køtæller har registeret i løbet af dagen.

Computerworld har eksempelvis dokumentation for, at kunder i flere tilfælde måtte vente langt over to timer for at kunne bestille en biografbillet.

Først ud på aftenen begyndte køen at klinge af, og Kino.dk fortæller, at der frem til klokken 23 var pæne køer, hvor ventetiden dog var reduceret til minutter frem for timer.

Ingen panik før Justin Bieber

I dag klokken 12 har Nordisk Films Biografer så forsalg til Justin Bieber-filmen "Never Say Never" med en ganske ungdommelig målgruppe, som biografkæden forventer også vil skabe et vist pres på bookingsystemet.

"Vi forventer dog ikke, at det bliver lige så heftigt som til "Hobbitten 2", og i dag har vi styr på, hvor mange gæster vi kan lukke ind til bookingen ad gangen. Hvis der kommer flere ind, kan vi dog godt risikere et nyt nedbrud," erkender Jan Petersen.

Han nævner samtidig, at ventetider generelt er svære at gøre op.

En fornemmelse for ventetiderne på de mest populære film kan man måske få, når publikum ved åbningen til forsalget på Francis Lawrence-filmen "The Hunger Games: Catching Fire" ved starten måtte vente i en halv times tid på at bestille billet.

At folk så i går måtte vente fire til fem gange så længe, beklager Jan Petersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect