Dansk CSC-chef stopper efter uenighed

Central dansk CSC-chef stopper efter uenighed.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Jens Schmidt, der er director for Public Sector hos CSC i Norden, stopper.

Det bekræfter han over for Computerworld.

"Jeg er teknisk set stadig ansat i CSC, men jeg har i august i år aftalt, at jeg stopper i selskabet," skriver han i en mail til Computerworld.

"Årsagen er uenigheder mellem mig og CSC's ledelse om konkrete og principielle forhold, som gjorde, at det ikke var ønskeligt, at jeg fortsatte," forklarer han videre.

Kan du uddybe, hvad uenighederne drejer sig om? 

"Det drejer sig om ret basale ting, som der på nuværende tidpunkt ikke er grund til at gå i detaljer med offentligt," svarer han.

Dog oplyser han, at der ingen sammenhæng er med hackersagen, hvor en af CSC's storkunder, Rigspolitiet, fik hacket data.

CSC store offentlige kunder

Jens Schmidt har haft ansvaret for de offentlige kunder.

Her har han skullet udtale sig til pressen i flere forskellige sager, der har haft offentlighedens interesse.

Blandt andet i forhold til hackeres indtrængen i CSC-systemerne, der altså førte hackerne videre ind til Rigspolitiets følsomme data.

Men også i forbindelse med it-skandalen Polsag, som blev skrottet, efter at politiet havde brugt en halv milliard kroner på det, måtte Jens Schmidt ud og forklare selskabets holdninger.

Ligesom han for nogen tid siden i forbindelse med beskyldninger fra storkunden Skat måtte på banen.

Skat følte sig bevidst ført bag lyset i forbindelse med et større it-projekt, der var opstået problemer med.

Jens Schmidt har tidligere i sin karriere arbejdet hos blandt andre Nokia, Scnajour, Rambøll og Oracle.

Ifølge hans Linkedin-profil begyndte han hos CSC i juli 2011.

CSC's administrerende direktør, Jørgen Jakobsen, bekræfter, at Jens Schmidt fratræder "efter gensidig aftale", men ønsker ikke at oplyse mere om det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job