Dansk CSC-chef stopper efter uenighed

Central dansk CSC-chef stopper efter uenighed.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Jens Schmidt, der er director for Public Sector hos CSC i Norden, stopper.

Det bekræfter han over for Computerworld.

"Jeg er teknisk set stadig ansat i CSC, men jeg har i august i år aftalt, at jeg stopper i selskabet," skriver han i en mail til Computerworld.

"Årsagen er uenigheder mellem mig og CSC's ledelse om konkrete og principielle forhold, som gjorde, at det ikke var ønskeligt, at jeg fortsatte," forklarer han videre.

Kan du uddybe, hvad uenighederne drejer sig om? 

"Det drejer sig om ret basale ting, som der på nuværende tidpunkt ikke er grund til at gå i detaljer med offentligt," svarer han.

Dog oplyser han, at der ingen sammenhæng er med hackersagen, hvor en af CSC's storkunder, Rigspolitiet, fik hacket data.

CSC store offentlige kunder

Jens Schmidt har haft ansvaret for de offentlige kunder.

Her har han skullet udtale sig til pressen i flere forskellige sager, der har haft offentlighedens interesse.

Blandt andet i forhold til hackeres indtrængen i CSC-systemerne, der altså førte hackerne videre ind til Rigspolitiets følsomme data.

Men også i forbindelse med it-skandalen Polsag, som blev skrottet, efter at politiet havde brugt en halv milliard kroner på det, måtte Jens Schmidt ud og forklare selskabets holdninger.

Ligesom han for nogen tid siden i forbindelse med beskyldninger fra storkunden Skat måtte på banen.

Skat følte sig bevidst ført bag lyset i forbindelse med et større it-projekt, der var opstået problemer med.

Jens Schmidt har tidligere i sin karriere arbejdet hos blandt andre Nokia, Scnajour, Rambøll og Oracle.

Ifølge hans Linkedin-profil begyndte han hos CSC i juli 2011.

CSC's administrerende direktør, Jørgen Jakobsen, bekræfter, at Jens Schmidt fratræder "efter gensidig aftale", men ønsker ikke at oplyse mere om det.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse