Jagten går ind på nye primtal - er du klog nok til at være med?

Microsoft stiller enorme ressourcer til rådighed for enhver, der vil være med til at jagte nye primtal. Se her, hvordan du kommer med.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Udforskningen af primtal hører til blandt de helt klassiske matematiske genrer, som mange nørder gennem årene har prøvet kræfter med.

Inden for it anvendes primtal ikke mindst i de algoritmer, som kryptografien anvender til at sikre dataoverførsler.

Det hidtil længste primtal er på 17 millioner cifre, men der er brug for flere, mener Microsoft.

Selskabet vil derfor forsøge at få udviklere, it-afdelinger, universiteter og lignende til at beregne nye primtal.

"Identifikationen af nye primtal bliver mere og mere udfordrende, men det er stadig muligt for alle," siger Steve Plank, såkaldt ´computing evangelist´i Microsoft, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Begrænset viden

40 procent af alle tal mellem et og 10 er som bekendt primtal.

Men procentdelen udtyndes kraftigt i takt med, at tallene bliver højere.

Ifølge Steve Plank er vores viden om primtallene i de høje tal dog meget begrænset.

"Ingen ved i virkeligheden meget om primtal, når vi befinder os i de høje tal, for ingen har rigtigt søgt efter dem overhovedet," siger han.

Microsoft kalder dysten for ´The Prime Challenge.´

Selskabet er så ivrig efter at finde nye primtal, at det stiller den massive computerkraft i sine enorme datacentre til rådighed for dem, der vil være med.

The Prime Challenge løber indtil udgangen af marts 2014.

Du kan læse mere om Microsofts The Prime Challenge her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS