Jagten går ind på nye primtal - er du klog nok til at være med?

Microsoft stiller enorme ressourcer til rådighed for enhver, der vil være med til at jagte nye primtal. Se her, hvordan du kommer med.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Udforskningen af primtal hører til blandt de helt klassiske matematiske genrer, som mange nørder gennem årene har prøvet kræfter med.

Inden for it anvendes primtal ikke mindst i de algoritmer, som kryptografien anvender til at sikre dataoverførsler.

Det hidtil længste primtal er på 17 millioner cifre, men der er brug for flere, mener Microsoft.

Selskabet vil derfor forsøge at få udviklere, it-afdelinger, universiteter og lignende til at beregne nye primtal.

"Identifikationen af nye primtal bliver mere og mere udfordrende, men det er stadig muligt for alle," siger Steve Plank, såkaldt ´computing evangelist´i Microsoft, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Begrænset viden

40 procent af alle tal mellem et og 10 er som bekendt primtal.

Men procentdelen udtyndes kraftigt i takt med, at tallene bliver højere.

Ifølge Steve Plank er vores viden om primtallene i de høje tal dog meget begrænset.

"Ingen ved i virkeligheden meget om primtal, når vi befinder os i de høje tal, for ingen har rigtigt søgt efter dem overhovedet," siger han.

Microsoft kalder dysten for ´The Prime Challenge.´

Selskabet er så ivrig efter at finde nye primtal, at det stiller den massive computerkraft i sine enorme datacentre til rådighed for dem, der vil være med.

The Prime Challenge løber indtil udgangen af marts 2014.

Du kan læse mere om Microsofts The Prime Challenge her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job