Rejseplanen fuld af fup

DSB beklager, at Rejseplanen tidligere i dag var fuld af fup med aflyste tog og andre forkerte oplysninger.

Artikel top billede

Det lille digitale vidundermiddel, som skal gøre livet lettere for de rejsende, var tirsdag forvandlet til en irriterende drillenisse. Det skriver Ritzau.

Rejseplanen er ikke til at stole på, lød det tirsdag morgen fra DSB.

Trafikselskabet meldte, at der blev arbejdet på højtryk med at få rettet fejlen, og at den formentlig ville være forsvundet tirsdag eftermiddag.

Op ad formiddagen lykkedes det dog for teknikere at gøre Rejseplanen troværdig igen.

Blandt fejlene var, at alle IC Bornholm-tog tirsdag var aflyst. Det passede bare ikke. Desuden bildte Rejseplanen brugerne ind, at der ikke var regionaltog mellem Odense og Fredericia efter klokken 11, skriver Ritzau.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network