Rejseplanen fuld af fup

DSB beklager, at Rejseplanen tidligere i dag var fuld af fup med aflyste tog og andre forkerte oplysninger.

Artikel top billede

Det lille digitale vidundermiddel, som skal gøre livet lettere for de rejsende, var tirsdag forvandlet til en irriterende drillenisse. Det skriver Ritzau.

Rejseplanen er ikke til at stole på, lød det tirsdag morgen fra DSB.

Trafikselskabet meldte, at der blev arbejdet på højtryk med at få rettet fejlen, og at den formentlig ville være forsvundet tirsdag eftermiddag.

Op ad formiddagen lykkedes det dog for teknikere at gøre Rejseplanen troværdig igen.

Blandt fejlene var, at alle IC Bornholm-tog tirsdag var aflyst. Det passede bare ikke. Desuden bildte Rejseplanen brugerne ind, at der ikke var regionaltog mellem Odense og Fredericia efter klokken 11, skriver Ritzau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S