Lækket foto: Nokia kan være på vej med Android-telefon

Nokia kan være på vej med en Android-telefon. Se det lækkede billede her.

Artikel top billede

Nokia er angiveligt langt fremme med udviklingen af en Android-telefon, som kan være på gaden inden alt for længe.

Arbejdet er i gang, selv om Nokia er ved at blive overtaget af Microsoft, der står bag Android-rivalen Windows Phone.

Du kan læse mere om Microsofts Nokia-engagement her: Her er Windows Phone 8: Skal redde Nokia og Microsoft

Oplysningerne stammer fra teknologi-sitet The Verge, der citerer en række anonyme kilder, som samstemmende peger på, at den kommende Android-telefon er kendt af en række personer i Nokia.

Arbejdstitel: 'Normandy'
Ifølge The Verge kalder Nokia den måske kommende Android-telefon for 'Normandy.'

Det vides ikke, om dette også bliver navnet på den færdige Android-telefon.

Angiveligt bliver der tale om en prisbillig telefon med en særligt tilrettet version af Android, der muligvis slet ikke kommer til at ligne de Android-versioner, som vi kender i dag.

Billedet her til højre viser, hvordan Normandy muligvis kommer til at se ud.

Smartphonen har eksempelvis ingen knapper under skærmen, som det ellers typisk er tilfældet med Windows Phone-telefoner.

Det er angiveligt planen, at Normandy-telefonen skal lanceres engang i 2014.

En af kilderne siger, at projektet er på "fuld kraft frem" i Nokia.

Læs også:

Nokia var klar til at bygge Android-telefon

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Nokia er kongen af Windows Phone

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S