Lækket foto: Nokia kan være på vej med Android-telefon

Nokia kan være på vej med en Android-telefon. Se det lækkede billede her.

Artikel top billede

Nokia er angiveligt langt fremme med udviklingen af en Android-telefon, som kan være på gaden inden alt for længe.

Arbejdet er i gang, selv om Nokia er ved at blive overtaget af Microsoft, der står bag Android-rivalen Windows Phone.

Du kan læse mere om Microsofts Nokia-engagement her: Her er Windows Phone 8: Skal redde Nokia og Microsoft

Oplysningerne stammer fra teknologi-sitet The Verge, der citerer en række anonyme kilder, som samstemmende peger på, at den kommende Android-telefon er kendt af en række personer i Nokia.

Arbejdstitel: 'Normandy'
Ifølge The Verge kalder Nokia den måske kommende Android-telefon for 'Normandy.'

Det vides ikke, om dette også bliver navnet på den færdige Android-telefon.

Angiveligt bliver der tale om en prisbillig telefon med en særligt tilrettet version af Android, der muligvis slet ikke kommer til at ligne de Android-versioner, som vi kender i dag.

Billedet her til højre viser, hvordan Normandy muligvis kommer til at se ud.

Smartphonen har eksempelvis ingen knapper under skærmen, som det ellers typisk er tilfældet med Windows Phone-telefoner.

Det er angiveligt planen, at Normandy-telefonen skal lanceres engang i 2014.

En af kilderne siger, at projektet er på "fuld kraft frem" i Nokia.

Læs også:

Nokia var klar til at bygge Android-telefon

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Nokia er kongen af Windows Phone

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job