CSC mister igen stor dansk kunde

Det indiske konsulentfirma Tata hugger endnu en dansk kunde fra amerikanske CSC.

Artikel top billede

Forsikringskoncernen Tryg har besluttet at opsige sin driftsaftale med CSC til fordel for den indiske opkomling TCS (Tata Consultancy Services).

I en kortfattet meddelelse sparker Trygs koncerndirektør Morten Hübbe samtidig til sin nu forhenværende driftsleverandør med en kommentar om, at den ventede aftale med TCS vil "sikre Tryg en tidssvarende og mere moderne it-drift med en økonomi, der lever op til tidligere udmeldte besparelseskrav". Tryg henviser også til, at man ønsker sig "bedre stabilitet" i ydelserne fra sin it-leverandør.

Fyringen af CSC som driftsleverandør kommer efter en tre måneder lang udbudsrunde, hvor CSC også har givet sit bud på en forlængelse - et bud som altså ikke er faldet i Trygs smag.

Samarbejdet med CSC stopper 1. august 2014, og den nye aftale med TCS vil ifølge Tryg løbe i minimum fire år.

Tryg oplyser ikke, hvilken størrelse hverken den hidtidige eller den kommende aftale har rent økonomisk.

Da CSC i 2011 var ramt af en langvarig arbejdskonfllikt, var Tryg blandt de kunder, som åbent fortalte om de problemer, som konflikten skabte for forsikringskoncernens kunder.

Computerworld arbejder på at få en uddybende kommentar fra Tryg og CSC.

TDC og SAS er blandt de firmaer, som tidligere har droppet deres samarbejde med CSC til fordel for Tata.

Læs også:

CSC Danmark fyrer igen: 200 stillinger nedlægges i Danmark

CSC Danmark får nyt kæmpe underskud

Dansk CSC-chef stopper efter uenighed

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S