CSC mister igen stor dansk kunde

Det indiske konsulentfirma Tata hugger endnu en dansk kunde fra amerikanske CSC.

Artikel top billede

Forsikringskoncernen Tryg har besluttet at opsige sin driftsaftale med CSC til fordel for den indiske opkomling TCS (Tata Consultancy Services).

I en kortfattet meddelelse sparker Trygs koncerndirektør Morten Hübbe samtidig til sin nu forhenværende driftsleverandør med en kommentar om, at den ventede aftale med TCS vil "sikre Tryg en tidssvarende og mere moderne it-drift med en økonomi, der lever op til tidligere udmeldte besparelseskrav". Tryg henviser også til, at man ønsker sig "bedre stabilitet" i ydelserne fra sin it-leverandør.

Fyringen af CSC som driftsleverandør kommer efter en tre måneder lang udbudsrunde, hvor CSC også har givet sit bud på en forlængelse - et bud som altså ikke er faldet i Trygs smag.

Samarbejdet med CSC stopper 1. august 2014, og den nye aftale med TCS vil ifølge Tryg løbe i minimum fire år.

Tryg oplyser ikke, hvilken størrelse hverken den hidtidige eller den kommende aftale har rent økonomisk.

Da CSC i 2011 var ramt af en langvarig arbejdskonfllikt, var Tryg blandt de kunder, som åbent fortalte om de problemer, som konflikten skabte for forsikringskoncernens kunder.

Computerworld arbejder på at få en uddybende kommentar fra Tryg og CSC.

TDC og SAS er blandt de firmaer, som tidligere har droppet deres samarbejde med CSC til fordel for Tata.

Læs også:

CSC Danmark fyrer igen: 200 stillinger nedlægges i Danmark

CSC Danmark får nyt kæmpe underskud

Dansk CSC-chef stopper efter uenighed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S