Medie: Nokia dræber spændende Android-telefon

Nokia dropper den Android-telefon, der ellers stod lige overfor en lancering. Men det har (måske) intet med Microsofts overtagelse af virksomheden at gøre. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Nokia vinker nu definitivt farvel til Android-platformen. 

Det erfarer mobilsiden.se, der citerer kilder for, at en planlagt Android-model fra vores nordiske venner alligevel ikke kommer til at se dagens lys.

Ifølge rygterne var planen ellers, at Nokia ville lancere en Android-mobil i firmaets Asha-serie, der er prisbillige telefoner, i begyndelsen af 2014. 

Læs også: Lækket foto: Nokia kan være på vej med Android-telefon

Telefonen havde fået kodenavnet "Normandy", der kan lede tankerne hen på landgangen i Normandiet, hvor de allierede styrker startede generobringen af Europa i forbindelse med 2. verdenskrig. 

Android på Nokia kunne da også være en af nøglerne til at generobre lidt af det tabte telemarked i Europa, men det skal altså gøres på anden vis, skriver mobilsiden i søsterlandet.

I stedet skal ressourcerne bruges til udvikling af trådløs opladning og smartteknologi a la Google Glass.

Tidligere har projektet også eksisteret under navnene 'Asha on Linux project' og 'MView'.

Ikke Microsofts ordre, men..

Det skrinlagte projekt har intet med Nokias salg til Microsoft, og derved også fokus på Windows Phone, at gøre.

I hvert fald ikke direkte. Asha-platformen er nemlig ikke en del af salget til Microsoft og ligger således stadig under finnernes vinger. 

Nokia får imidlertid ikke lov til at lancere telefoner under eget varemærke de første to år efter dette salg, og det er forklaringen på, at Android-projektet nu lægges på is. 

Udviklingen drejes derfor i anden retning, måske i forventning om, at Nokia kan være klar med nye produkter, når karantænetiden er udløbet, og firmaet igen kan sprøjte elektroniske dimser ud fra den finske tundra.

Læs også: Lækket foto: Nokia kan være på vej med Android-telefon

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job