Gigantisk lønforhøjelse til verdenskendt it-topchef

Verdensberømt topchefs faste løn får et gevaldigt løft - næsten halvanden hundrede millioner procent stiger lønnen.

Artikel top billede

HP-topchef Meg Whitman har fået en gevaldig lønforhøjelse.

HP's bestyrelse har nemlig besluttet at hæve topchefens faste årsløn fra den nuværende ene dollar til halvanden millioner dollar, hvilket svarer til 8,1 millioner kroner.

Det svarer til en lønforhøjelse på næsten 150 millioner procent.

Scoret godt på resultater

Der er i ikke mindst USA en tradition for, at selskabers topchefer i krisetider dropper deres faste løn til fordel for alene at få udbetalt resultat-baseret bonus-løn.

Sådan har det været for Meg Whitman, siden hun overtog jobbet som topchef i HP efter den fyrede Leo Apotheker.

Trods den hidtidige lave faste løn har Meg Whitman dog tjent godt med penge på sin resultat-baserede løn.

Det kan du læse mere om her: HP betaler én dollar i løn: Alligevel er HP-chef blevet styrtende rig

I 2012 scorede hun således 15,3 millioner dollar i aktier og resultatbaseret løn. I 2011 var det 16,5 millioner dollar.

Ifølge HP skyldes den markante stigning i Meg Whitmans faste løn, at de selskaber, som HP normalt sammenligner sig med, udbetaler fast løn til deres topchefer.

HP vil derfor have, at Meg Whitmans løn er "på et konkurrencedygtigt niveau," lyder det fra selskabet.

HP fik i selskabets fjerde regnskabskvartal et overskud på 1,4 milliarder dollar (7,6 milliarder kroner), hvilket er en gevaldig stigning i forhold til den samme periode i fjor, da HP kom ud med et underskud på 8,9 milliarder dollar (48,3 milliarder kroner).

Læs også:

HP betaler én dollar i løn: Alligevel er HP-chef blevet styrtende rig

Derfor betaler HP kun 4,8 procent i dansk skat

Lynkarriere: Dansker får topjob hos global it-gigant

HP-topchef: Derfor bør du holde nallerne fra server-rummet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S