Krav til iOS-udviklere: Sådan skal jeres apps se ud nu

Snart skal alle apps til Apples iPhone og iPad være designet på en helt bestemt måde. Se her, hvad det betyder.

Artikel top billede

"Fra og med den 1. februar skal alle nye apps og apps-opdateringer, der sendes ind til App Store, udvikles med den seneste version af Xcode 5 og være optimerede til iOS 7."

Sådan skriver Apple i en meddelelse til udviklerne, samtidig med at selskabet netop er begyndt at frigive betaudgaven af iOS 7.1 til udviklerne.

Men hvad vil det konkret sige, at apps er optimerede til iOS 7?

Det kan man læse i Apples design-guide.

Her er reglerne

Her lægges der blandt andet vægt på, at man skal have respekt for, at brugergrænsefladen skal forstå indholdet og interagere med indholdet, men aldrig konkurrere med indholdet.

De to andre hovedpunkter går på, at tekst og ikoner skal være klare og passende i størrelse, og at der skal være en dybde i designet, så der er visuelle lag og realistiske bevægelser, der øger brugernes forståelse.

Apple kommer selv med et eksempel på, hvordan selskabets egen vejr-app så ud i iOS 6 og nu ser ud i iOS 7:

Samtidig kan man læse i design-anbefalingerne, at man skal arbejde med gennemsigtige elementer i brugergrænsefladen, så det afsløres, hvad der gemmer sig bagved.

"Gennemskinnelige elementer - som Kontrolcenter - giver en kontekst, hjælper brugerne med at se at mere indhold er tilgængeligt og kan signalere flygtighed."

Et andet vigtigt område er, at man som udvikler skal benytte Apples system-skrifttyper i sine apps.

"iOS 7 system-skrifttyperne tilpasser automatisk afstanden mellem bogstaver og linjehøjden, så teksten er let at læse og ser godt ud ved alle størrelser," lyder forklaringen fra Apples side.

En million apps

Det fremgår ikke af meddelelsen fra Apple, om nye apps og opdateringer af eksisterende apps, der ikke lever op til iOS 7 design-principperne, vil blive afvist fra App Store, men selskabet er kendt for at være konsekvent i forhold til kravene til apps.

Der findes ifølge Apple i dag flere end en million apps i App Store.

Læs også:

27 nye apps til din iPhone: Sådan slipper du for bøvlet

En måned med iOS 7: Genialt eller gumpetungt?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job