Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Test din viden: Hvor godt kender du egentlig Microsoft?

Vi kender alle Microsoft. Tror vi. Test din viden om et af Danmarks - og verdens - største og mest kendte it-selskaber.

Der findes ikke mange virksomheder eller privatforbrugere, der ikke i en eller anden udstrækning enten anvender eller har anvendt software fra Microsoft.

Med en driftig kombination af smarte forretningsmetoder og effektive og konkurrencedygtige teknologier har selskabet gennem årene fået oparbejdet en position i it-branchen, som ikke mange kan matche.

Der findes nemlig ikke mange it-markeder, hvor Microsoft ikke i en eller anden form er til stede.

Også herhjemme er selskabets solidt til stede - ikke mindst med den store udviklingsafdeling i Vedbæk nord for København, hvor væsentlige dele af Microsofts lukrative Dynamics-software bliver udviklet.

Foruden sine egne folk ernærer et meget stort antal selskaber sig af enten udvikling eller salg af over- og tilbygninger til Microsofts mange produkter.

Det har skabt et meget stort øko-system med mange tusinder partnerselskaber.

Test din viden om Microsoft.

Gå til Microsoft-quizzen her: Test din viden: Hvor godt kender du egentlig Microsoft?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere