Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær

Bill Gates sælger ud af sine Microsoft-aktier med stor hast og står til snart at miste sin position som Microsofts største aktionær. Se her, hvem der snart overhaler ham.

Artikel top billede

Microsofts stifter og ubetinget største aktionær, Bill Gates, er i fuld gang med at sælge ud af sine aktier i det store selskab.

Det sker som led i hans arbejde med verdens for tiden største velgørende fond, The Bill & Melissa Gates Foundation, som Bill Gates har gjort til sit hovedprojekt, efter at han har trukket sig fra den daglige drift af Microsoft.

Bill Gates solgte i de sidste tre måneder af 2013 i alt 20 millioner af sine Microsoft-aktier til samlet 3,9 milliarder kroner.

Han er fortsat den største enkelt-aktionær i Microsoft, men det varer næppe ved året ud.

Microsofts nuværende topchef, Steve Ballmer, ejer for tiden nemlig blot 25 millioner aktier mindre end Bill Gates.

Fortsætter Bill Gates sit nuværende udsalgs-tempo, står Steve Ballmer dermed til at blive Microsofts største enkelt-aktionær i løbet af de kommende måneder.

Solgt 80 millioner aktier om året

Bill Gates har i de seneste cirka 10 år solgt omkring 80 millioner af sine aktier om året i gennemsnit.

Han har tidligere sagt, at han via The Bill & Melissa Gates Foundation planlægger at forære størstedelen af sine enorme formue væk til velgørenhed.

Verdens rigeste mand gennem mange år har tidligere ligeledes bedyret, at han sigter efter at efterlade sine børn hver 10 millioner dollar - nok til at danne grundlag for en god formue, men ikke nok til at leve i sus og dus uden at løfte en finger i ret lang tid.

Bill Gates ejer nu 357.990.173 aktier i Microsoft. De har en samlet værdi på 72,2 milliarder kroner. I september 2004 ejede han 1,1 milliarder aktier.

Steve Ballmer har i perioden ikke solgt ud af sine aktier. Han ejer 333.252.990 aktier i Microsoft.

Læs også:

Steve Ballmer skrev 40 udkast til sin egen opsigelse

Bill Gates til rigmænd: Giv dog jeres penge væk

Derfor eksisterer det gamle Microsoft snart ikke længere

Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft

Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS