Hemmelig opdatering af processoren i Microsofts tablet

Hvor mange gigahertz er din Surface Pro 2-processor på? Måske er du en af de heldige, der får glæde af en hemmelig opdatering af hjernen i Microsofts tablet.

Artikel top billede

Sidder der en 1,9 gigahertz processor i din Surface Pro 2?

Hvis ja, så er du en af de heldige, der har fået fingrene i en opgraderet version.

Går stille med døren

Når en telefon, computer eller tablet opgraderes med ny og bedre hardware eller software, bliver der ofte gjort et stort nummer ud af sagerne.

Men det er ikke tilfældet med en opgradering til Microsofts Surface Pro 2, der er blevet sendt et trin op ad hardware-evolutionens stige i tavshed.

Ifølge den oprindelige specifikation skal tabletten være udrustet med en Core i5-4200U-processor på 1,6 gigahertz.

Men flere Surface Pro 2-brugere fortæller nu, at de har opdaget, at deres tablet er forsynet med Core i5-4300U på 1,9 gigahertz.

Takket være den nye processor er turbohastigheden øget fra 2,6 til 2,9 gigahertz og grafikfrekvensen fra 1,0 til 1,1 gigahertz.

Ligeledes har Core i5-4300U indbygget funktioner som eksempelvis Intel VPro, Intel TSX-NI og trusted execution.

Læs også Computerworlds test af Surface Pro: Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Microsoft: Vi ændrer ofte på tingene
Det er nyhedssiden BetaNews.com, der har opdaget ændringen.

Sitet har kontaktet Microsoft for at spørge om, hvad der ligger til grund for ændringen.

Svaret fra Surface Pro 2-producenten lyder lidt vagt således:

"Microsoft foretager rutinemæssigt små ændringer i komponenterne igennem et produkts levetid. Ændringerne er eksempelvis udslag af tilgængelighed eller nye partnerskaber. Enhver ændring i hardware eller software skal give produktet en bedre brugeroplevelse."

Læs også:
Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S