Hemmelig opdatering af processoren i Microsofts tablet

Hvor mange gigahertz er din Surface Pro 2-processor på? Måske er du en af de heldige, der får glæde af en hemmelig opdatering af hjernen i Microsofts tablet.

Artikel top billede

Sidder der en 1,9 gigahertz processor i din Surface Pro 2?

Hvis ja, så er du en af de heldige, der har fået fingrene i en opgraderet version.

Går stille med døren

Når en telefon, computer eller tablet opgraderes med ny og bedre hardware eller software, bliver der ofte gjort et stort nummer ud af sagerne.

Men det er ikke tilfældet med en opgradering til Microsofts Surface Pro 2, der er blevet sendt et trin op ad hardware-evolutionens stige i tavshed.

Ifølge den oprindelige specifikation skal tabletten være udrustet med en Core i5-4200U-processor på 1,6 gigahertz.

Men flere Surface Pro 2-brugere fortæller nu, at de har opdaget, at deres tablet er forsynet med Core i5-4300U på 1,9 gigahertz.

Takket være den nye processor er turbohastigheden øget fra 2,6 til 2,9 gigahertz og grafikfrekvensen fra 1,0 til 1,1 gigahertz.

Ligeledes har Core i5-4300U indbygget funktioner som eksempelvis Intel VPro, Intel TSX-NI og trusted execution.

Læs også Computerworlds test af Surface Pro: Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Microsoft: Vi ændrer ofte på tingene
Det er nyhedssiden BetaNews.com, der har opdaget ændringen.

Sitet har kontaktet Microsoft for at spørge om, hvad der ligger til grund for ændringen.

Svaret fra Surface Pro 2-producenten lyder lidt vagt således:

"Microsoft foretager rutinemæssigt små ændringer i komponenterne igennem et produkts levetid. Ændringerne er eksempelvis udslag af tilgængelighed eller nye partnerskaber. Enhver ændring i hardware eller software skal give produktet en bedre brugeroplevelse."

Læs også:
Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job