Hemmelig opdatering af processoren i Microsofts tablet

Hvor mange gigahertz er din Surface Pro 2-processor på? Måske er du en af de heldige, der får glæde af en hemmelig opdatering af hjernen i Microsofts tablet.

Artikel top billede

Sidder der en 1,9 gigahertz processor i din Surface Pro 2?

Hvis ja, så er du en af de heldige, der har fået fingrene i en opgraderet version.

Går stille med døren

Når en telefon, computer eller tablet opgraderes med ny og bedre hardware eller software, bliver der ofte gjort et stort nummer ud af sagerne.

Men det er ikke tilfældet med en opgradering til Microsofts Surface Pro 2, der er blevet sendt et trin op ad hardware-evolutionens stige i tavshed.

Ifølge den oprindelige specifikation skal tabletten være udrustet med en Core i5-4200U-processor på 1,6 gigahertz.

Men flere Surface Pro 2-brugere fortæller nu, at de har opdaget, at deres tablet er forsynet med Core i5-4300U på 1,9 gigahertz.

Takket være den nye processor er turbohastigheden øget fra 2,6 til 2,9 gigahertz og grafikfrekvensen fra 1,0 til 1,1 gigahertz.

Ligeledes har Core i5-4300U indbygget funktioner som eksempelvis Intel VPro, Intel TSX-NI og trusted execution.

Læs også Computerworlds test af Surface Pro: Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Microsoft: Vi ændrer ofte på tingene
Det er nyhedssiden BetaNews.com, der har opdaget ændringen.

Sitet har kontaktet Microsoft for at spørge om, hvad der ligger til grund for ændringen.

Svaret fra Surface Pro 2-producenten lyder lidt vagt således:

"Microsoft foretager rutinemæssigt små ændringer i komponenterne igennem et produkts levetid. Ændringerne er eksempelvis udslag af tilgængelighed eller nye partnerskaber. Enhver ændring i hardware eller software skal give produktet en bedre brugeroplevelse."

Læs også:
Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S