Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer

Favoritten til at afløse Steve Ballmer som topchef for Microsoft har trukket sig.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Topchefen for bilgiganten Ford, 68-årige Alan Mulally, vil alligevel ikke være topchef for Microsoft, hvis topchef gennem de seneste 14 år, Steve Ballmer, trækker sig inden sommer.

Alan Mulally har ellers i flere måneder været betragtet som topkandidaten til stillingen.

Dette skyldes ikke mindst, at han - der bor i Microsofts hjemby, Seattle - gennem mange år har været ganske tæt på Steve Ballmer og derfor i forvejen kender Microsoft ganske godt, ligesom han er vant til at stå i spidsen for en global virksomhed i et konkurrencepræget marked.

Blandt andet har han hjulpet Steve Ballmer med at formulere planerne for selskabets store ombygning. Det kan du læse mere om her: Steve Ballmer skrev 40 udkast til sin egen opsigelse.

Bliver mindst et år endnu

Alan Mulally meddeler imidlertid til nyhedsbureauet Associated Press, at han ikke bliver topchef for Microsoft.

De vedholdende rygter om hans mulige jobskifte har skabt turbulens i Ford, der i sagens natur er interesseret i at kunne fremvise en stabil ledelse og styring, da det ikke kan lade sig gøre at indgå aftaler eller lignende med en mand, der er på vej ud.

Ford-bestyrelsesmedlem Edsel Ford II har også tidligere forsøgt at mane rygterne i jorden. Det kan du læse mere om her.

"Jeg har ingen planer om at gøre noget som helst andet end at arbejde for Ford," siger Alan Mulally til Associated Presse.

Det gælder i hvert fald indtil årsskiftet, idet han agter at beholde sit job som administrerende direktør for Ford indtil mindst udgangen af 2014, fortæller han til nyhedsbureauet.

Han nævner intet om, hvorvidt han er i forhandlinger med Microsoft, men siger, at alle rygterne og spekulationerne er 'distraherende' for Ford.

Læs også:

Så vild har udviklingen i Microsofts markedsværdi været på et år

Steve Ballmer skrev 40 udkast til sin egen opsigelse

Elop lagt på is: To favoritter tilbage til topstillingen i Microsoft

Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft

Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Top-kandidat ude af kapløbet som topchef for Microsoft

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job