Omstridt dansk softwarefirma flytter til udlandet

Stor dansk softwarevirksomhed, der i 2013 blev idømt millionbøde for grov kursmanipulation, flytter nu alle sine aktiviteter til et nyoprettet schweizisk selskab.

Artikel top billede

Den århusianske softwareudviklingsvirksomhed Trifork eksekverer nu planen om at afnotere selskabet fra den danske børs i København og rykker nu i stedet aktiviteterne over i et nyt schweizisk selskab.

Det skal ifølge bestyrelsen gøre virksomheden "attraktiv for internationale investorer og derved give bedre adgang til ny selskabskapital," fremgår det af en ny fondsbørsmeddelelse fra virksomheden.

Derudover er en af begrundelserne, at alle virksomhedens forretningsenheder i forvejen rapporterer til koncernledelsen i Schweiz.

De konkrete planer omkring en egentlig afnotering fra den danske børs falder oven på et turbulent år, hvor virksomheden i 2013 blev idømt en millionbøde for kursmanipulation af særlig grov karakter.

Sådan udføres afnoteringen

Trifork A/S, der i dag blandt andet laver software til finans-, sundheds-, og telekommunikationsindustrien, kommer for fremtiden til at bogføre sine aktiviteter i det nystiftede schweiziske selskab Trifork Holding AG.

"Det er intentionen, at Trifork Holding skal fungere som det ultimative holdingselskab for Trifork-koncernen og være centrum for alle koncernens internationale aktiviteter," skriver bestyrelsen i meddelelsen.

Når den endelige overdragelse af aktiviteterne er afsluttet, vil det danske selskab blive afnoteret.

"Såfremt Trifork Holding AG efter afslutningen af overtagelsestilbuddet besidder mere end 90 procent af aktierne og stemmerne i Trifork A/S, er det Trifork Holding AG's hensigt at gennemføre en tvangsidløsning af de resterende aktier og ansøge om en afnotering af Trifork A/S fra NASDAQ OMX Copenhagen," fremgår det af fondsbørsmeddelelsen.

Danske ansatte er fredet

Allerede i august 2013 luftede virksomheden sine afnoteringsplaner og lovede samtidig, at manøvren ikke fik konsekvenser for de danske ansatte.

"Nej, de vil kun mærke noget i den forstand, at vi vil vækste yderligere i Danmark, og derfor vil der blive flere danske medarbejdere," fortalte administrerende direktør Jørn Larsen i fjor.

Læs også:
Dansk it-firma med 260 ansatte flytter til udlandet
Helt nye ejere måske på vej i omstridt dansk softwarehus
Trifork-formand efter millionbøde: Vi er lettede
Dansk softwarefirma får bøde på en million kroner
Dansk it-selskab i retten: Tiltalt for kursmanipulation

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS