Investorer pumper millioner ind i dansk it-succes - gør klar til børsnotering

Investorer pumper 137 millioner kroner ind i dansk it-succes. Ejere sigter efter at blive børsnoteret i USA.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske internetportal Trustpilot gør klar til en amerikansk børsnotering.

Ifølge Børsen sker det, efter at det amerikanske investeringsselskab DFJ samt dets britiske søsterselskab DFJ Esprit netop har købt sig ind i selskabet.

DFJ og DJF Esprit har tilsammen lagt 137 millioner kroner i Trustpilot, hvilket betyder, at det danske selskab siden 2007 ifølge Børsen har rejst omkring en kvart milliard kroner fra en række investorer.

To af disse investorer siger til Børsen, at de arbejder frem mod en mulig børsnotering af selskabet, efter at det er blevet opbygget på det amerikanske marked.

For ventureselskaberne handler en investering ofte om at arbejde frem mod en såkaldt exit, hvor det selskab, som de har investeret i, bliver afsat til den højest mulige pris.

Her er en børsnotering ofte en lukrativ mulighed. Og det gælder også for Trustpilot.

Tidligst om et år

"Men det bliver tidligst om 12-18 måneder," siger Gregers Kronborg, der sidder i Trustpilot bestyrelse som repræsentant for investeringsselskabet Northzone, til Børsen.

Samme melding kommer fra Seed Capital, der ligeledes har købt en luns af selskabet.

Her siger partner Lars Andersen til Børsen, at en børsnotering af Trustpilot kan være en mulighed i fremtiden.

"Der er flere muligheder, og en børsnotering er klart en af dem," siger han til avisen.

Trustpilot har i dag 160 ansatte og er til stede i 24 lande.

Selskabet er specialiseret i anmeldelser af virksomheder, som brugerne selv formulerer og deler.

"Vi har brug for penge til at vokse os større, og jeg tror virkelig, at vi kan blive den globale standard for anmeldelser af virksomheder," siger Trustpilots administrerende direktør, Peter Mühlmann, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS