Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets skal have pungen op af lommen og må nu betale såkaldt maksimal bod til Digitaliseringsstyrelsen på grund af langvarigt nedbrud på NemID.

Artikel top billede

Nets, der er ansvarlig for udvikling og driften af NemID, må nu have pungen op af lommen og betale 675.300 kroner på grund af for dårlig NemID oppetid.

Det skriver Version2.

Boden skal betales på grund af et tre dage langt NemID-nedbrud, som i oktober 2013 gjorde det umuligt for danskerne at komme i kontakt med netbanker, det offentlige og andre services, som har valgt at bruge det nemme id til adgangskontrol.

"Nets får maksimal bod for oktober måned," siger Cecile Christensen, der er kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, til Version2.

Betaling af bod ved brud på bestemmelserne omkring NemID's oppetid er bestemt af den kontrakt, som parterne Nets og Digitaliseringsstyrelsen har indgået.

Derfor skal Nets betale

Nedbruddet i oktober opstod, fordi Nets ikke testede en ny Java-version, der bruges som motor i NemID-maskinrummet, inden Oracle udsendte sin nye software til alverdens forbrugere.

"Det er klart, at problemerne med Java-opdateringen har været med til at påvirke dette her," siger Cecile Christensen til Version2.

Problemerne med manglende test-procedurer ved Java-opdateringer er beskrevet i en redegørelse, som Nets måtte aflevere til Digitaliseringsstyrelsen, der siden kaldte Nets' test-praksis "utilfredsstillende".

"Nets DanID oplyser endvidere, at det hidtil ikke har været Nets' praksis at teste nye opdateringer af Java, da opdateringerne hidtil har været bagud-kompatible," lyder det i redegørelsen.

Den forklaring var dog i direkte modstrid med de oplysninger, som virksomheden meldte ud til pressen, mens problemerne stadig stod på.

"Vi får en orientering fra Oracle, og vi modtager typisk beta-versioner, når der kommer opdateringer, så jeg kan endnu ikke sige, om processen ikke har været, som den plejer," fortalte Søren Winge dengang til Computerword.

Læs også:
Total tavshed om enormt NemID-nedbrud

Nets til salg: Nu tjekker købere datarummet

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest