Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets skal have pungen op af lommen og må nu betale såkaldt maksimal bod til Digitaliseringsstyrelsen på grund af langvarigt nedbrud på NemID.

Artikel top billede

Nets, der er ansvarlig for udvikling og driften af NemID, må nu have pungen op af lommen og betale 675.300 kroner på grund af for dårlig NemID oppetid.

Det skriver Version2.

Boden skal betales på grund af et tre dage langt NemID-nedbrud, som i oktober 2013 gjorde det umuligt for danskerne at komme i kontakt med netbanker, det offentlige og andre services, som har valgt at bruge det nemme id til adgangskontrol.

"Nets får maksimal bod for oktober måned," siger Cecile Christensen, der er kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, til Version2.

Betaling af bod ved brud på bestemmelserne omkring NemID's oppetid er bestemt af den kontrakt, som parterne Nets og Digitaliseringsstyrelsen har indgået.

Derfor skal Nets betale

Nedbruddet i oktober opstod, fordi Nets ikke testede en ny Java-version, der bruges som motor i NemID-maskinrummet, inden Oracle udsendte sin nye software til alverdens forbrugere.

"Det er klart, at problemerne med Java-opdateringen har været med til at påvirke dette her," siger Cecile Christensen til Version2.

Problemerne med manglende test-procedurer ved Java-opdateringer er beskrevet i en redegørelse, som Nets måtte aflevere til Digitaliseringsstyrelsen, der siden kaldte Nets' test-praksis "utilfredsstillende".

"Nets DanID oplyser endvidere, at det hidtil ikke har været Nets' praksis at teste nye opdateringer af Java, da opdateringerne hidtil har været bagud-kompatible," lyder det i redegørelsen.

Den forklaring var dog i direkte modstrid med de oplysninger, som virksomheden meldte ud til pressen, mens problemerne stadig stod på.

"Vi får en orientering fra Oracle, og vi modtager typisk beta-versioner, når der kommer opdateringer, så jeg kan endnu ikke sige, om processen ikke har været, som den plejer," fortalte Søren Winge dengang til Computerword.

Læs også:
Total tavshed om enormt NemID-nedbrud

Nets til salg: Nu tjekker købere datarummet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S