Derfor flimrede millionvis af mobiltelefoner i morges

Millionvis af mobiltelefoner kunne i morges ikke ringe eller modtage opkald. Læs forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Eric Hood /)

Omkring klokken 9.30 blev Danmarks suverænt største teleselskab TDC ramt af et nedbrud på sin mobiltelefoni i hele Norden.

Nedbruddet ramte dermed potentielt også selskabets omkring 2,4 millioner danske mobilkunder i hele landet, som ikke kunne modtage opkald i små tyve minutters tid.

"Nedbruddet var relativt kort, og vi er nu gået i gang med at undersøge, hvad det skyldtes. Førsteprioritet var dog at få telefonien tilbage igen," forklarer TDC-pressemedarbejder Camilla Sebelius til Computerworld.

Hun ønsker ikke at spekulere i, hvad nedbruddet skyldtes, men understreger, at det var kortvarigt og udelukkende ramte tale og altså ikke sms- og data-trafik.

"Det hele er oppe at køre igen i Norden," fortæller TDC-pressemedarbejderen.

Følg selv med i nedbrud

Som dominerende teleselskab i Danmark er TDC ikke helt ubekendt med nedbrud.

I efteråret var en tastefejl skyld i, at selskabets millionvis af kunder oplevede problemer med sms-maskineriet. 

Formiddagens nedbrud har umiddelbart ingen forbindelse til efterårets fejl.

Du kan selv løbende følge med i TDC driftsinformation på selskabets hjemmeside.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S