Derfor flimrede millionvis af mobiltelefoner i morges

Millionvis af mobiltelefoner kunne i morges ikke ringe eller modtage opkald. Læs forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Eric Hood /)

Omkring klokken 9.30 blev Danmarks suverænt største teleselskab TDC ramt af et nedbrud på sin mobiltelefoni i hele Norden.

Nedbruddet ramte dermed potentielt også selskabets omkring 2,4 millioner danske mobilkunder i hele landet, som ikke kunne modtage opkald i små tyve minutters tid.

"Nedbruddet var relativt kort, og vi er nu gået i gang med at undersøge, hvad det skyldtes. Førsteprioritet var dog at få telefonien tilbage igen," forklarer TDC-pressemedarbejder Camilla Sebelius til Computerworld.

Hun ønsker ikke at spekulere i, hvad nedbruddet skyldtes, men understreger, at det var kortvarigt og udelukkende ramte tale og altså ikke sms- og data-trafik.

"Det hele er oppe at køre igen i Norden," fortæller TDC-pressemedarbejderen.

Følg selv med i nedbrud

Som dominerende teleselskab i Danmark er TDC ikke helt ubekendt med nedbrud.

I efteråret var en tastefejl skyld i, at selskabets millionvis af kunder oplevede problemer med sms-maskineriet. 

Formiddagens nedbrud har umiddelbart ingen forbindelse til efterårets fejl.

Du kan selv løbende følge med i TDC driftsinformation på selskabets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,